Badanie "Sytuacja na rynku consumer finance”, zrealizowane zostało przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH.
Badanym zadano trzy pytania: o to, czy otrzymują świadczenia z programu "Rodzina 500 plus", na co wydają środki z rządowego programu i na co zamierzają wydawać te pieniądze w przyszłości?
Kto korzysta z programu "Rodzina 500 plus"?
Na pierwsze pytanie twierdząco odpowiedziało 21,8 proc. badanych gospodarstw domowych. Większość to rodzice w wieku 30-49 lat (55,3 proc.), w wieku do 29 lat, świadczenie przyjmuje 37,6 proc. rodziców, najmniejszy procent to rodzice w wieku 50-64 lata (5,3 proc.).
Badanie wskazuje także, że ze środków z programu „Rodzina 500 plus” korzysta niemal połowa gospodarstw domowych, których dochody to poniżej 1 tys. zł na osobę, a 13 proc. tych, w których dochody wynoszą 1 400 zł lub więcej.
Na co rodziny wydają środki z programu?
Badanie potwierdziło, że największa część rodzin, wydaje pieniądze z rządowego programu na podstawowe artykuły.
42,6 proc. badanych środki z "Rodzina 500 plus" na żywność i ubrania, 34,2 proc. wydaje pieniądze na pokrycie opłat związanych z przedszkolem, a 32 proc. na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci.
Na co wydadzą środki w przyszłości?
Gospodarstwa domowe deklarują, że w przyszłości chcą zwiększyć wydatki na edukację oraz opłaty związane z przedszkolem i szkołą. W każdej z tych grup jest ponad 40 proc. rodzin. Badane rodziny przyznają, że mniejszą część środków z programu „Rodzina 500 plus” przeznaczać będą na żywność i ubiór – mniej niż 40 proc. gospodarstw.
Rodzice wydają środki z #rodzina500plus głównie na żywność, ubrania, edukację dzieci via raport #KPF i @SGHWarsaw. pic.twitter.com/H1gTToaCn4
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 11 sierpnia 2016
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie