Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w specjalnym oświadczeniu odpowiedział na artykuł "Gazety Wyborczej", który był poświęcony finansowaniu programów ochrony atmosfery. – Doniesienia powyższe, powtarzane przez niektóre inne media, nie mają żadnego pokrycia w faktach i wprowadzają w błąd opinię publiczną. Rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie – informuje NFOŚiGW.
NFOŚiGW odniósł się do artykułu "Koniec walki ze smogiem", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" 4 marca 2016 r. Zdaniem instytucji tekst sugeruje, że NFOŚiGW wycofuje się z finansowania programów ochrony atmosfery.
– Tę nieprawdziwą tezę w jeszcze skrajniejszej formie przedstawiono w wydaniu internetowym dziennika, gdzie rozwinięcie tytułu wspomnianego tekstu brzmi tyleż sensacyjnie, co z gruntu fałszywie: „Fundusz ochrony środowiska wyrzucił wszystkich specjalistów od emisji i zanieczyszczenia powietrza” – czytamy.
Instytucja zapewnia, że ochrona powietrza była i jest jednym z głównych priorytetów jej działania. Jak dodaje, nieprawdziwa jest informacja, że w NFOŚiGW nie funkcjonują już departamenty zajmujące się walką ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami atmosfery. – Kompletnie nieprawdziwe są upowszechniane informacje, że w wyniku reorganizacji z NFOŚiGW zwolnieni zostali wszyscy pracownicy, którzy zajmowali się walką ze smogiem – brzmi oświadczenie.
NFOŚiGW poinformował także, że przeprowadził wewnętrzne zmiany organizacyjne, które mają pomoc w sprawniejszym, skuteczniejszym i efektywniejszym finansowaniu projektów proekologicznych.
– „Gazeta Wyborcza” w sobie tylko znanym celu usiłuje temu zaprzeczyć, podając we wspomnianej publikacji informacje nieprawdziwe, które wprowadzają w błąd Czytelników i naruszają dobre imię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – napisano w oświadczeniu.