– Polska jest silnym sojusznikiem NATO i wnosi duży wkład w naszą zbiorową obronę. Z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie kroki naszych sojuszników, aby ich siły zbrojne były bardziej wydajne i zdolne do działania – przekazała PAP Kwatera Główna NATO w Brukseli.
– Polska jest silnym sojusznikiem NATO i wnosi duży wkład w naszą zbiorową obronę. Do poszczególnych członków Sojuszu zależy uchwalenie ustawodawstwa i decydowanie o tym, jak ustrukturyzować swoje siły zbrojne. Ogólnie rzecz biorąc, z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie kroki naszych sojuszników, aby ich siły zbrojne były bardziej wydajne i zdolne do działania oraz aby zwiększyć ich odporność na nowe zagrożenia, w tym w cyberprzestrzeni. Cieszymy się, że Polska już teraz daje przykład w wydatkach na obronność, inwestując na ten cel 2 proc. PKB. W czasach bezprecedensowych wyzwań dla bezpieczeństwa ważne jest, aby wszyscy członkowie Sojuszu nadal inwestowali w nasze zbiorowe bezpieczeństwo – przekazała PAP Kwatera Główna NATO w Brukseli, proszona o komentarz w sprawie głównych założeń projektu ustawy o obronie ojczyzny.
Silny sygnał poparcia krajów regionu i ???????? dla wzmocnienia flanki wschodniej i adaptacji strategicznej NATO wobec agresywnych działań ???????? popłynął ze spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki i USA w Tallinie.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) October 27, 2021
???????? na spotkaniu w Estonii ???????? reprezentował wicemin. @SzSz_velSek. pic.twitter.com/ng9x8NpPVn
Projekt zakłada wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej dla ochotników. Rezerwowa służba wojskowa ma być podzielona na aktywną i pasywną. Poinformował o tym szef MON Mariusz Błaszczak podczas konferencji we wtorek.
– Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą i możliwość skutecznej samodzielnej obrony przez dłuższy czas – powiedział na wtorkowej konferencji wicepremier Jarosław Kaczyński, prezentując założenia projektu ustawy.
Projekt zakłada też powstanie nowego rodzaju wojsk – obrony cyberprzestrzeni. – Nie będzie to nowy rodzaj Sił Zbrojnych, będzie to nowy rodzaj wojsk, tak jak na przykład wojska inżynieryjne w ramach wojsk lądowych – wyjaśnił minister. Podkreślił, że wojska te będą realizować zadania „niezwykle istotne, jeżeli chodzi o odpowiedź na zagrożenia XXI wieku”.