Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
23:55 Ekwador wygrał z Niemcami 2:1 (1:1) w meczu piłkarskich mistrzostw świata rozegranym w East Rutherford koło Nowego Jorku i z trzeciego miejsca w tabeli awansował do dalszej fazy turnieju. Niemcy, z dorobkiem 6 punktów zajęły pierwsze miejsce w grupie E
21:56 Ukraina: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził 40-dniową „operację wpływu”, która ma skłonić Rosję do zakończenia wojny
20:56 Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni poinformowali, że ich kraje chcą powołać koalicję wielonarodową, która pozwoliłaby na wsparcie Libanu po zakończeniu mandatu w tym kraju pełnionego przez siły UNIFIL
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

NASZ NEWS: Podejrzani o nadużycia z posadami w państwowym gigancie energetycznym

Źródło: Republika

Dwóch byłych menedżerów Orlenu za czasów PO-PSL, na których ciążą zarzuty
prokuratorskie, po powrocie do władzy Donalda Tuska, wróciło na intratne
stanowiska w spółce Skarbu Państwa. Zostali dyrektorami w Polskiej Grupie
Energetycznej.

W strategicznej państwowej spółce Polskiej Grupie Energetycznej na dyrektorskich stanowiskach zatrudniono osoby z zarzutami niegospodarności na kwotę 3,4 mln zł. Chodzi o organizację eventu motoryzacyjnego Street Verva Racing, gdy prezesem Orlenu był Jacek K., który również w sprawie ma status podejrzanego. Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi jest w fazie końcowej. Zarzuty w tej sprawie ciążą na Leszku K. i Michale S., którzy w PGE zajmuje stanowiska odpowiednio: dyrektora pionu komunikacji korporacyjnej i marketingu oraz dyrektora departamentu komunikacji korporacyjnej. 

Po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska do łask wrócił też Jacek K., który na czele Orlenu stał w latach 2008-2015. Został starszym doradcą prezesa koncernu Ireneusza Fąfary. Mimo ciążących na K. zarzutów, został on też powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów spółki PGNiG Upstream Norway, która jest częścią Grupy Orlen. 

O co chodzi w aferze? 

Prokuratura Krajowa w lutym 2019 roku informowała, że Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją eventu motoryzacyjnego. Jak ustalono w toku postępowania, doprowadzili oni do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego imprezy, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną, czym wyrządzili PKN Orlen S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych. Czyny zarzucane wymienionym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

Główny wątek śledztwa dotyczy niegospodarności na szkodę spółki Orlen w związku ze zlecaniem, nadzorowaniem i rozliczaniem usług powierzanych dwóm firmom zewnętrznym, specjalizującym się w organizacji eventów, spotkań, konferencji itp. Zgromadzony w toku śledztwa dowody potwierdzają, że ze strony kierownictwa PKN Orlen S.A. doszło do nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Chodzi o organizację i nieprawidłowe rozliczenie kwoty za bilety podczas festiwalu Verva Street Racing na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2014 roku. Zyski ze sprzedaży biletów miały trafiać do agencji eventowej, a powinny do Orlenu. 

Kibice zebrani na obiekcie mogli wtedy zobaczyć w akcji Adama Małysza, Marcusa Groenholma (były mistrz świata WRC), Jakuba Przygońskiego czy Tadeusza Błażusiaka.

Jacek K., Leszek K. i Michał S, którzy zajmowali się sponsoringiem i eventami, zostali zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Służba ta w 2017 roku prowadziła kontrolę w spółce. Agenci badali umowy na wybrane usługi zlecane zewnętrznym firmom przez Orlen, w tym przestrzeganie procedur i wymogu gospodarności w rozporządzaniu mieniem przy zawieraniu umów marketingowych i sponsorskich. 

W 2019 roku tak mówił o sprawie ówczesny rzecznik prokuratury w Łodzi Krzysztof Bukowiecki: – Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Dodatkowo prokurator zarzucił b. prezesowi PKN Orlen Jackowi K., że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne.

Śledztwo na finiszu

Oprócz Leszka K. i Michała S., pracę PGE rozpoczął też Bartosz Bieszyński. Objął fotel dyrektora departamentu komunikacji i marketingu energetycznego giganta. W przeszłości odpowiadał za kreacje takich wydarzeń jak Verva Street Racing 2010/2011/2012. 

„Republika" zapytała łódzką prokuraturę na jakim etapie jest śledztwo przeciwko byłemu prezesowi Orlenu i dwójce świeżo upieczonych menedżerów PGE. 

"Na chwilę obecną mogę jedynie powiedzieć, iż postępowanie o którym mowa w treści artykułu w dalszym ciągu toczy się w 1 Wydziale ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Łodzi pod sygn. RP I Ds. 3.2018. Śledztwo to znajduje się w swojej końcowej fazie. Aktualnie trwa oczekiwanie na opinię biegłego, a po jej uzyskaniu planowane jest dokonanie kompleksowej analizy materiału dowodowego uwzględniającego wnioski płynące z opinii oraz podjęcie decyzji co do sposobu zakończenia śledztwa"

 - przekazała "Republice" prok. Magdalena Guga z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

"Na ten moment nie możemy jeszcze przekazać informacji co do możliwego terminu zakończenia postępowania w całości. Możliwa jest bowiem sytuacja, iż po zapoznaniu z wnioskami biegłych prokurator podejmie decyzję co do wykonania dalszych czynności dowodowych z udziałem wskazanych podejrzanych" 

- dodała prokurator Guga.  

Mimo kilku prób „Republika" nie uzyskała komentarza PGE Przesłane pytania dotyczyły m.in . szczegółów zatrudnienia Leszka K. i Michała S., ich zakresu obowiązków, a także komentarza do ciążących na nich zarzutów. Zadzwoniliśmy też bezpośrednio do Konrada Mroza, kierownika komunikacji zewnętrznej i biura prasowego PGE. Stwierdził, że jest nieobecny w firmie ze względu na chorobę.

Obiecał udzielić odpowiedzi. Tak się jednak nie stało.

Źródło: Republika