Przejdź do treści
NASZ NEWS: Podejrzani o nadużycia z posadami w państwowym gigancie energetycznym
Republika

Dwóch byłych menedżerów Orlenu za czasów PO-PSL, na których ciążą zarzuty
prokuratorskie, po powrocie do władzy Donalda Tuska, wróciło na intratne
stanowiska w spółce Skarbu Państwa. Zostali dyrektorami w Polskiej Grupie
Energetycznej.

W strategicznej państwowej spółce Polskiej Grupie Energetycznej na dyrektorskich stanowiskach zatrudniono osoby z zarzutami niegospodarności na kwotę 3,4 mln zł. Chodzi o organizację eventu motoryzacyjnego Street Verva Racing, gdy prezesem Orlenu był Jacek K., który również w sprawie ma status podejrzanego. Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi jest w fazie końcowej. Zarzuty w tej sprawie ciążą na Leszku K. i Michale S., którzy w PGE zajmuje stanowiska odpowiednio: dyrektora pionu komunikacji korporacyjnej i marketingu oraz dyrektora departamentu komunikacji korporacyjnej. 

Po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska do łask wrócił też Jacek K., który na czele Orlenu stał w latach 2008-2015. Został starszym doradcą prezesa koncernu Ireneusza Fąfary. Mimo ciążących na K. zarzutów, został on też powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów spółki PGNiG Upstream Norway, która jest częścią Grupy Orlen. 

O co chodzi w aferze? 

Prokuratura Krajowa w lutym 2019 roku informowała, że Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją eventu motoryzacyjnego. Jak ustalono w toku postępowania, doprowadzili oni do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego imprezy, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną, czym wyrządzili PKN Orlen S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych. Czyny zarzucane wymienionym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

Główny wątek śledztwa dotyczy niegospodarności na szkodę spółki Orlen w związku ze zlecaniem, nadzorowaniem i rozliczaniem usług powierzanych dwóm firmom zewnętrznym, specjalizującym się w organizacji eventów, spotkań, konferencji itp. Zgromadzony w toku śledztwa dowody potwierdzają, że ze strony kierownictwa PKN Orlen S.A. doszło do nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Chodzi o organizację i nieprawidłowe rozliczenie kwoty za bilety podczas festiwalu Verva Street Racing na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2014 roku. Zyski ze sprzedaży biletów miały trafiać do agencji eventowej, a powinny do Orlenu. 

Kibice zebrani na obiekcie mogli wtedy zobaczyć w akcji Adama Małysza, Marcusa Groenholma (były mistrz świata WRC), Jakuba Przygońskiego czy Tadeusza Błażusiaka.

Jacek K., Leszek K. i Michał S, którzy zajmowali się sponsoringiem i eventami, zostali zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Służba ta w 2017 roku prowadziła kontrolę w spółce. Agenci badali umowy na wybrane usługi zlecane zewnętrznym firmom przez Orlen, w tym przestrzeganie procedur i wymogu gospodarności w rozporządzaniu mieniem przy zawieraniu umów marketingowych i sponsorskich. 

W 2019 roku tak mówił o sprawie ówczesny rzecznik prokuratury w Łodzi Krzysztof Bukowiecki: – Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Dodatkowo prokurator zarzucił b. prezesowi PKN Orlen Jackowi K., że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne.

Śledztwo na finiszu

Oprócz Leszka K. i Michała S., pracę PGE rozpoczął też Bartosz Bieszyński. Objął fotel dyrektora departamentu komunikacji i marketingu energetycznego giganta. W przeszłości odpowiadał za kreacje takich wydarzeń jak Verva Street Racing 2010/2011/2012. 

„Republika" zapytała łódzką prokuraturę na jakim etapie jest śledztwo przeciwko byłemu prezesowi Orlenu i dwójce świeżo upieczonych menedżerów PGE. 

"Na chwilę obecną mogę jedynie powiedzieć, iż postępowanie o którym mowa w treści artykułu w dalszym ciągu toczy się w 1 Wydziale ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Łodzi pod sygn. RP I Ds. 3.2018. Śledztwo to znajduje się w swojej końcowej fazie. Aktualnie trwa oczekiwanie na opinię biegłego, a po jej uzyskaniu planowane jest dokonanie kompleksowej analizy materiału dowodowego uwzględniającego wnioski płynące z opinii oraz podjęcie decyzji co do sposobu zakończenia śledztwa"

 - przekazała "Republice" prok. Magdalena Guga z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

"Na ten moment nie możemy jeszcze przekazać informacji co do możliwego terminu zakończenia postępowania w całości. Możliwa jest bowiem sytuacja, iż po zapoznaniu z wnioskami biegłych prokurator podejmie decyzję co do wykonania dalszych czynności dowodowych z udziałem wskazanych podejrzanych" 

- dodała prokurator Guga.  

Mimo kilku prób „Republika" nie uzyskała komentarza PGE Przesłane pytania dotyczyły m.in . szczegółów zatrudnienia Leszka K. i Michała S., ich zakresu obowiązków, a także komentarza do ciążących na nich zarzutów. Zadzwoniliśmy też bezpośrednio do Konrada Mroza, kierownika komunikacji zewnętrznej i biura prasowego PGE. Stwierdził, że jest nieobecny w firmie ze względu na chorobę.

Obiecał udzielić odpowiedzi. Tak się jednak nie stało.

Źródło: Republika

Wiadomości

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?

Trybunał Konstytucyjny może stracić pieniądze. Nie będzie na pensje dla sędziów

Leszczyna uratowana. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta

Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie

Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce

Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego

Express Republiki | 21.11.2024

Chrystianofobia znowu daje o sobie znać w Polsce

Choinka już przywieziona do Watykanu. Zatrzymać chcieli ją ekolodzy!

Nielegalna PK chce siłą doprowadzić Ziobrę przed komisję!

Kubica przedłużył umowę z AF Corse

Raz nie, raz tak, czyli świat według PKW

Najnowsze

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta

Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie

Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?

Trybunał Konstytucyjny może stracić pieniądze. Nie będzie na pensje dla sędziów

Leszczyna uratowana. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia