Wody jest na Księżycu dużo więcej, niż dotychczas sądzono - wynika z badań opublikowanych w Stanach Zjednoczonych. Zespół naukowców z kalifornijskiego Instytutu Badań Kosmosu jest zdania, że występuje ona na całej powierzchni Księżyca.
Wyniki badań opublikowane w magazynie „Nature Science” poszerzają dotychczasową wiedzę na temat obecności wody na Księżycu. Do niedawna sądzono, że ten związek chemiczny występuje na planecie tylko w kraterach na terenach okołobiegunowych. Większość z nich to lodowe jamy.
Najnowsze badania potwierdziły, że woda jest obecna w niemal wszystkich częściach Księżyca. Naukowcy odkryli, że woda na Księżycu w stanie ciekłym przemieszcza się w różnych rejonach. Pozostaje cieczą bez względu na porę dnia lub nocy.
Dotychczas nie było to oczywiste, bo podczas księżycowej doby występują duże wahania temperatur - nawet od plus 150 do minus 150 stopni Celsjusza. „Niezależnie od składu czy mechanizmu tworzenia woda może być obecna na Księżycu w warunkach termicznych o wiele szerszych, niż wcześniej sądzono” - informują autorzy badań. Ich zdaniem woda w stanie ciekłym może być utrzymywana przez słoneczny wiatr, a także podziemną sieć lawy, która rozpuszcza lód.