Żyjemy w świecie natłoku informacji. Nasz mózg przetwarza informację w skomplikowanej sieci komórek nerwowych. Masz tego dość! Czujesz, że mózg Ci „paruje”. Jakie korzyści? Jak można pomóc swojemu mózgowi , by poczuć te korzyści? Więcej na ten temat już w najbliższą niedzielę, w programie Zdrowie Na Śniadanie o godzinie 10.20.
Zapraszamy do Telewizji Republika.
Za dużo tego? Jak możemy się zorientować z jakiego powodu zapominamy na przykład imię naszego znajomego ? Czy przyczyną jest chaos informacyjny, którym jesteśmy wciąż i na co dzień zalewani, czy może się po prostu starzejemy, albo co bardziej niepokojące, dopada nas choroba. Spokojnie! Uspokój się! Wcale nie musi być tak groźnie!
Przez lata uważano, że nasz mózg działa na zasadzie maszyny przetwarzającej informacje i nie podlega zmianom w toku rozwoju ontogenetycznego. Dziś wiadomo, że zdolności mózgu są oszałamiające - potrafi się on zmieniać, reorganizować, adaptować, naprawiać, uczyć się. Te właśnie funkcje nazywamy neuropatycznością. Pytanie - od czego ona zależy? Czy możemy na nią wpływać?.
Mózg to niezwykła struktura, która pozwala nam, nie tylko funkcjonować sprawnie w skomplikowanym środowisku, ale również myśleć, tworzyć, odczuwać. Gdybyśmy zajrzeli do wnętrza mózgu, zobaczylibyśmy gąszcz komórek i połączeń między nimi. W przeciętnym ludzkim mózgu znajduje się około 100 miliardów neuronów, jeszcze więcej komórek glejowych i biliony połączeń między neuronami, nazywanych synapsami. A miejscem kluczowym, w którym powstaje i zanika plastyczność mózgu, jest właśnie synapsa. To ona ciągle modyfikuje swoje właściwości, zmieniając wydajność przewodzenia impulsów nerwowych. Jak ją wzmocnić? Jak ją budować? Jak sobie pomóc, by cieszyć się dobrą pamięcią jak najdłużej?
O mózg należy się szczególnie troszczyć. Dbajmy o jego połączenia nerwowe. Możemy odtworzyć, wzmocnić lub nawet stworzyć zupełnie nowe połączenia nerwowe. Jednak ginące komórki nerwowe nie są zastępowane przez inne - namnażają się w ciągu życia podczas rozwoju płodowego, ale rozwijają się jeszcze nawet do 25 roku życia. Zdrowe neurony mogą rozgałęziać swoje wypustki neuronalne i docierać do innych komórek. W ten sposób rozgałęzia się cała sieć połączeń. Co pomaga nam tworzyć te połączenia? Chociażby prosta aktywność fizyczna – to zwykły bieg, gimnastyka, szybki spacer , czy taniec stymuluje te rozgałęzienia i przekaźniki synaptyczne. W ten sposób mimo upływu czasu nasz mózg nawet do 75. roku życia może być zupełnie sprawny.
Neuropatyczność to wciąż nowy temat, pojawiają się kolejne badania, odkrywane są nowe obszary. Możliwości, jakie stwarza neuropatyczność są ogromne, wiedza na temat reorganizacji struktur mózgowych może przynieść ludziom wspaniałe korzyści.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!