Może dojść do podtopień. IMGW ostrzega przed dalszymi deszczami

Największe wzrosty stanów wody będą miały miejsce od poniedziałku do wtorku w zlewniach dopływów górnej Wisły. Prognozowany długotrwały deszcz może powodować zalania i podtopienia, a w rejonach górskich powodzie błyskawiczne - wynika z danych IMGW. Instytut wydał ostrzeżenia III, II oraz I stopnia przed silnym deszczem i burzami dla niemal całego kraju.
Niebezpieczne zjawiska pogodowe
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w komunikacie, że intensywne deszcze prognozuje się od niedzieli do poniedziałku na południu kraju (woj. śląskie, małopolskie). „Największe wzrosty stanów wody będą miały miejsce od poniedziałku do wtorku (28-29 lipca) w zlewniach dopływów górnej Wisły” - napisano.
Według Instytutu, w niedzielę „na górnej Wiśle do Dęblina przeważać będą stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej i odcinkowo średniej”. Dodano, że w trakcie intensywnych deszczów może dojść do pojawienia się pierwszych gwałtownych wzrostów stanów wody, szczególnie na karpackich dopływach Wisły w woj. śląskim i małopolskim. „Istnieje możliwość pojawienia się pojedynczych przekroczeń stanów ostrzegawczych oraz alarmowych” - ostrzegł w komunikacie.
Według prognoz w poniedziałek, 28 lipca na górnej Wiśle do Dęblina wystąpią wahania w strefie średniej i niskiej. „Na dopływach, wskutek spływu wód opadowych może dojść do utworzenia się lokalnych wezbrań, przy licznych przekroczeniach stanów umownych. Najszybciej na opad mogą zareagować zlewnie tzw. Małej Wisły (Brynica, Przemsza) oraz Skawy, Raby i Dunajca. Wraz z przemieszczaniem się strefy opadu wzrosty poziomu wody mogą mieć miejsce także w zlewni górnego Sanu” - podał Instytut.
Monitoring burz IMGW wskazuje, że w niedzielę występować będą one głównie we wschodniej części kraju. Porywy wiatru w trakcie burz nie powinny przekraczać 70-80 km/h, a punktowo możliwy będzie grad.
Instytut poinformował także, że nocy z niedzieli na poniedziałek rozwój burz nadal związany będzie z przemieszczaniem się ośrodka niżowego wraz z układem frontów atmosferycznych.
„Na znacznym obszarze prognozy występowania burz możliwe będą sumy opadów do 25-35 mm, a miejscami do około 50 mm. Niewykluczone są również wyższe kumulacje opadów, nawet do 80-100 mm i wg. najnowszych wyliczeń modeli numerycznych sytuacja taka może mieć miejsce lokalnie na obszarze woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego lub łódzkiego” - napisano.
IMGW wydał na niedzielę i poniedziałek ostrzeżenia III stopnia przed silnym deszczem z burzami dla południowej części województwa opolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz ostrzeżenia II stopnia przed silnym deszczem z burzami dla województwa łódzkiego oraz części województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na tych samych terenach, włącznie z województwem pomorskim, wydano alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na 27 i 28 lipca. RCB ostrzega osoby przebywające na tych terenach przed intensywnym deszczem, burzami oraz możliwymi podtopieniami. „Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb” – brzmi rozesłany komunikat. Wydany został również alert I stopnia przed burzami. Dotyczy on województwa lubelskiego oraz części województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podlaskiego.
IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Będą one obowiązywać na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i opolskiego od niedzielnego poranka do godz. 16 w poniedziałek. Reszta Polski, z wyjątkiem północnego zachodu, jest objęta ostrzeżeniem hydrologicznym I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanu wody.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X