Przejdź do treści
Morawiecki mocno podkreślił: "Solidarność" przyczyniła się do rozpoczęcia wielkich przemian w Europie oraz jak powinna wyglądać UE

Na szczycie Together for Europe wyrażono wdzięczność dla "Solidarności" - symbolu niepodległościowego, który doprowadził do obalenia komunizmu i rozpoczęcia wielkich przemian - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Nasza debata była niezwykle ożywiona, bardzo szczera, bogata w treść i bardzo ciekawa" - powiedział premier w środę na konferencji prasowej po szczycie Together for Europe - High Level Summit.

 

Morawiecki powiedział, że podczas debaty wyrażono wdzięczność dla "Solidarności", jako "naszego wielkiego ruchu, symbolu niepodległościowego, który doprowadził do obalenia komunizmu i do rozpoczęcia wielkich przemian w 1989 r.". "Te przemiany dały nowy oddech tej części Europy ale jednocześnie - co przebijało bardzo mocno w treści debaty - pokazaliśmy, że nie można abstrahować od różnego kontekstu historycznego między Zachodnią Europą a Centralną Europą" - mówił szef rządu.

 

Jak wskazał, między zachodnimi i centralnymi państwami są różne wyzwania i różny poziom rozwoju. "Nie z własnej winy tak się stało. Byliśmy po złej stronie żelaznej kurtyny - zostaliśmy pozostawieni na pastwę komunizmu po strasznej II wojnie światowej" - zaznaczył premier.

 

"Jesteśmy wdzięczni za to, co otrzymujemy z UE ale - podkreślamy - że co najmniej tak dużo dajemy Unii" - oświadczył szef rządu.

 

Zasada subsydiarności nie tylko nie może być łamana, ale musi też zostać przywrócona do pełnego stosowania - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w pewnych obszarach UE powinna pozostawić państwom członkowskim ich kompetencje.

 

Premier podczas konferencji prasowej po szczycie Together for Europe - High Level Summit w Warszawie powiedział, że uczestnicy spotkania podkreślili istotę stosowania zasady subsydiarności.

 

Morawiecki przypomniał przy tym, że zasada subsydiarności polega na tym, że państwa członkowskie UE powinny mieć swobodę decydowania w tych obszarach, w których rozstrzygnięcie problemów jest bardziej właściwe na poziomie tych państw niż na poziomie całej Wspólnoty. "Tam gdzie nie trzeba, tam UE powinna pozostawić państwom członkowskim ich kompetencje" - przekonywał premier.

 

"My wskazujemy jednym głosem Europy Środkowej, że zasada subsydiarności nie tylko nie może być łamana, ale ona musi być przywrócona do pełnego stosowania" - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, w tym kontekście uczestnicy szczytu omawiali m.in. politykę energetyczną UE i politykę klimatyczną.

 

Szef rządu zwrócił też uwagę, że podczas spotkania dyskutowany był problem luki w podatku VAT w UE. "Luka w podatku VAT w całej UE to ok 150 mld euro i raje podatkowe, czyli luka w podatku CIT. Raje podatkowe pozbawiają co najmniej 150 mld euro większość krajów członkowskich UE" - wskazał premier.

 

Jego zdaniem, "państwa Europy Centralnej są pozbawiane naszych podatków poprzez raje podatkowe z Europy Zachodniej".

Poza Morawieckim, w spotkaniu uczestniczyli też premierzy: Bułgarii - Bojko Borisow, Chorwacji - Andrej Plenković, Czech - Andrej Babisz, Estonii - Juri Ratas, Litwy - Saulius Skvernelis, Malty - Joseph Muscat, Rumunii - Viorica Dancila oraz Węgier - Viktor Orban. Ponadto w szczycie uczestniczyli: przewodniczący Izby Reprezentantów Republiki Cypryjskiej Demetris Sylluris, szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, wicepremier Słowacji Richard Raszi, wicepremier i szef MSZ Słowenii Miro Cerar, a także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. 

 

 

Centrum Prasowe PAP

Wiadomości

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Najnowsze

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...