Przejdź do treści
7:30 Ukraina: Co najmniej osiem osób zginęło w rosyjskim ataku na autobus z cywilami, a pięcioro kolejnych zostało rannych. Do ataku doszło w okolicy Sum kilka godzin po tym, jak Rosja i Ukraina przeprowadziły w Stambule pierwsze od trzech lat rozmowy pokojowe
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie W sobotę akcja Ruchu Obrony Granic na przejściu granicznym Zgorzelec/Görlitz. Protest przeciw paktowi migracyjnemu i wydaleniom z Niemiec rozpocznie się o godz. 12.00
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Morawiecki i Romaszewska nie wpuszczeni na pogrzeb Jana Lityńskiego. "Listę uczestników przygotowała rodzina"

Źródło: Fot. PAP/Rafał Guz

W związku z pandemią i obowiązującymi ograniczeniami do Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie może wejść nie więcej niż 31 osób; w przypadku pogrzebu Jana Lityńskiego listę gości przygotowała rodzina zmarłego - poinformował rektor świątyni ks. Grzegorz Michalczyk.

Działacz opozycji w okresie PRL, poseł i doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński spoczął w środę na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. w Kościele Środowisk Twórczych przy stołecznym Placu Teatralnym.

Rektor Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie ks. Grzegorz Michalczyk poinformował, że w związku z pandemią i obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi do świątyni może wejść nie więcej niż 31 osób.

- W przypadku pogrzebu ich listę przygotowała rodzina zmarłego. Natomiast było dobre nagłośnienie na zewnątrz i bardzo wiele osób stało przede świątynią uczestnicząc w uroczystości, tak jak mogli - powiedział.

- Nie miałem świadomości, że pani Zofia Romaszewska oraz pan premier Mateusz Morawiecki uczestniczyli w uroczystościach - dodał.

Kancelaria premiera poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki miał świadomość obostrzeń wprowadzonych w wyniku pandemii koronawirusa ograniczających liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie w kościele i wiedział, że nie znajduje się na liście osób, które mogą uczestniczyć w mszy pogrzebowej w intencji śp. Jana Lityńskiego wewnątrz świątyni.

- Pomimo to, premier wziął udział w uroczystości pozostając wśród zgromadzonych na zewnątrz. W związku z tym nie miało miejsce niewpuszczenie premiera na uroczystość - zachowane zostały wszystkie obostrzenia związane z limitem osób, które mogą przebywać w kościele - przekazała KPRM.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował z kolei na Twitterze, że do kościoła na mszę pogrzebową nie została wpuszczona doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

- Zofia Romaszewska nie została wpuszczona do Kościoła na msze święta pogrzebową za Śp. Jana Lityńskiego. Bez komentarza... - napisał Spychalski.

Informację tę Zofia Romaszewska potwierdziła w rozmowie z PAP.

- Nie zostałam wpuszczona, dlatego że nie byłam na stosownej liście, która była - jak oni twierdzili - ze względów covidowych. Wieniec prezydenta został wpuszczony, ja już nie - przekazała.

- Jeszcze w Polsce czegoś takiego nie było. Na pogrzeb nie zaprasza się ludzi, tylko na pogrzeb przychodzą ci, którzy przychodzą. Ja jestem dawną koleżanką i to nawet dosyć bliską pana Lityńskiego z czasów bardzo zamierzchłych, bo późnych lat 70. - powiedziała.

Doradczyni prezydenta oświadczyła, że uznaje to za "akt antypolski".

- Żeby nie wpuścić osób, które są reprezentantami najwyższych władz polskich, to jest to coś niesłychanego - dodała.

- Mamy różne poglądy, ale wiemy, że jesteśmy przyzwoici. Bo nasza przyzwoitość nie zależy od naszych poglądów. Taka nić porozumienia w tym zakresie na takich pogrzebach jest i to, co nas ma łączyć jako naród, jako państwo, to jednak nas łączy. A tu się okazuje, że nic nas nie łączy - mówiła Romaszewska.

PAP

Wiadomości

Rekordowa frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rumunii

Planują największą operację przesiedleńczą. Dwa kierunki na stole

Simion z propozycją do Georgescu na wizji. Dostał odpowiedź

Skandal w Grecji: Adidas wywołał oburzenie reklamą z Akropolem w tle

Konsternacja w NATO: USA rozpoczynają dyskusję o redukcji sił w Europie

Cerkiew będzie szkolić do służby w armii rosyjskiej. Ponure dane

FIFA potwierdza: Trump podjął decyzję w sprawie Mundialu 2026

Śmiertelna panika podczas rozdawania pomocy humanitarnej

Prezydent Mołdawii zagłosowała w wyborach na prezydenta Rumunii

Putin mianuje "krwawego generała" dowódcą wojsk lądowych

Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

O tym warto wiedzieć przed wyborami - o tym trzeba wiedzieć głosując

"Zatrzymanie" i "inna czynność seksualna". Zarzuty dla 24-latka, u którego znaleziono zaginioną 11-letnią Patrycję

Puchar Świata w boksie: Julia Szeremeta ze złotem!

Najnowsze

Rekordowa frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rumunii

Konsternacja w NATO: USA rozpoczynają dyskusję o redukcji sił w Europie

Cerkiew będzie szkolić do służby w armii rosyjskiej. Ponure dane

FIFA potwierdza: Trump podjął decyzję w sprawie Mundialu 2026

Śmiertelna panika podczas rozdawania pomocy humanitarnej

Planują największą operację przesiedleńczą. Dwa kierunki na stole

Simion z propozycją do Georgescu na wizji. Dostał odpowiedź

Skandal w Grecji: Adidas wywołał oburzenie reklamą z Akropolem w tle