Przejdź do treści
Mogherini: Polska odegra ważną rolę w budowie wspólnej polityki europejskiej
FLICKR.COM/Hearing of Federica Mogherini/CC BY-NC-ND 2.0

– Jestem przekonana, że będziemy musieli wywierać presję na Rosję i znaleźć skuteczny kanał komunikacji z rosyjskim przywództwem, który może doprowadzić, zwłaszcza Ukraińców, do znalezienia wspólnego rozwiązania, by Ukraina pozostała zjednoczona – podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po spotkaniu z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

Nowa szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała po spotkaniu z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, że Polska odegra ważną rolę w budowie wspólnej polityki europejskiej.

– Jestem przekonana, że rola Polski będzie bardzo ważna i przyczyni się do wspólnej polityki europejskiej. Wiemy, że poczucie europejskości jest tutaj głęboko zakorzenione, nie tylko w polityce, ale także w społeczeństwie polskim. To jest najbardziej potężna wartość dodana waszego kraju – powiedziała Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

Jak mówiła, jej zadaniem jest stworzenie wspólnej zagranicznej polityki europejskiej.

– Chcę słuchać, jakie są priorytety, wizje, poglądy państw członkowskich, chcę zrozumieć i ukształtować wspólną strategię i wizję, nie tylko, jeśli chodzi o krótkoterminowe działania, ale także te sprawy nad którymi będziemy pracować w perspektywie pięciu, dziesięciu, czy dwudziestu lat – zapowiedziała Mogherini.

Jej zdaniem ważne jest skupienie uwagi nad tym, co się dzieje za wschodnimi granicami UE i w basenie Morza Śródziemnego.

Sytuacja Ukrainy

Mogherini poinformowała też, że w trakcie rozmowy ze Schetyną była omawiana sytuacja na Ukrainie, relacje z Rosją oraz sytuacja Syrii i Libii.

– Mieliśmy także szansę podzielić się opiniami na temat tego, jak organizować pracę w nadchodzących miesiącach i latach – zaznaczyła.

– Powinniśmy patrzyć w przyszłość i przygotowywać się nie tylko na kryzysy, które teraz mają miejsce, ale także starać się zapobiegać tym, które nadejdą w przyszłości. Chcemy także odgrywać pozytywną rolę, jeśli chodzi o wyzwania globalne, które będziemy musieli razem zrozumieć i którym będziemy musieli stawić czoła – mówiła nowa szefowa unijnej dyplomacji.

Unia Europejska musi wywierać presję na Rosję i znaleźć skuteczny kanał komunikacji z przywódcami tego kraju, by znaleźć rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy – oświadczyła.

– Sytuacja na wschodzie Ukrainy na pewno jest niepokojąca. (...) Byłoby eufemizmem twierdzenie, że tzw. wybory z ostatniej niedzieli (w Donbasie) nie poprawiają sytuacji - one ją znacznie pogarszają. Są nielegalne, stanowią poważną przeszkodę na drodze do dialogu i do znalezienia rozwiązania, które sprawiłoby, że Ukraina pozostanie zjednoczona – mówiła Mogherini.

Dodała, że podczas rozmów w ostatnich dniach z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem potwierdzono, iż Unia i Ukraina muszą próbować "utrzymać perspektywę protokołu z Mińska nawet, jeśli nie był on wprowadzany w życie tak, jak sobie życzyliśmy".

– Jestem przekonana, że będziemy musieli wywierać presję na Rosję i znaleźć skuteczny kanał komunikacji z rosyjskim przywództwem, który może doprowadzić, zwłaszcza Ukraińców, do znalezienia wspólnego rozwiązania, by Ukraina pozostała zjednoczona – podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji.

– Odniesienia do jedności terytorialnej i suwerenności Ukrainy to nie tylko ładne słowa, ale podstawowe zasady, których się trzymamy i to orientuje nasza akcje i nasze reakcje – oświadczyła.

Mogherini powiedziała też, że rozmowy o politycznym rozwiązaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy mogłyby być prowadzone w formacie: USA, UE, Rosja i Ukraina.

– Rozmawialiśmy z ministrem Klimkinem, będę o tym rozmawiać z (szefem dyplomacji USA) Johnem Kerrym w najbliższych godzinach. To jedna z możliwości – dodała.

Sankcje

Kwestia unijnych sankcji wobec Rosji jest nadal na stole - powiedziała, dodała, że sprawa ta będzie omawiana przez ministrów spraw zagranicznych UE na spotkaniu 17 listopada.

– Będziemy mieli pogłębioną dyskusję na temat naszej ogólnej strategii wobec Rosji i Ukrainy na następnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych, 17 listopada. To za 10 dni i będziemy musieli sprawdzić, co się stanie w terenie od teraz do tego czasu – oświadczyła.

– Kwestia sankcji jest zawsze na stole. (...) Gdy mieliśmy negatywne oznaki, zakres sankcji został zwiększony – oświadczyła.

Jej zdaniem latem sankcje były uchwalane bardzo szybko i w skuteczny sposób.

– Proces decyzyjny zaskakiwał wszystkich, także jego szybkość, bo w Brukseli nie zawsze się tak dzieje – dodała.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Były rzecznik ukraińskiego MSZ: Za porównanie Ukrainy do kolonii Polski, Schetyna powinien pożegnać się ze stanowiskiem ministra

 

pap

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK