Ministerstwo Sprawiedliwości chce likwidacji Akademii Wymiaru Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przekształcenie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Wyższą Szkołę Służby Więziennej, co spotkało się z krytyką rektora uczelni. Dr Michał Sopiński wskazuje na zagrożenie dla autonomii uczelni oraz wolności nauki, argumentując, że zmiany mogą prowadzić do wygaszenia kierunków cywilnych i faworyzowania prywatnych uczelni.
Ministerstwo chce zmian w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości
W połowie maja wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart zapowiedziała, że Akademię Wymiaru Sprawiedliwości(AWS) czekają zmiany. W sierpniu pojawiły się założenia noweli ustawy o Służbie Więziennej, które przewidują likwidację uczelni w jej obecnej formie. Zgodnie z projektem, Akademia zostanie przekształcona w Wyższą Szkołę Służby Więziennej, a nadzór nad nią przejmie dyrektor generalny Służby Więziennej.
Rektor AWS krytycznie o planach Ministerstwa
Rektor Akademii, dr Michał Sopiński, ostro skrytykował projekt, wskazując, że nie był on konsultowany z uczelnią. W opinii rektora, zmiany uderzają w autonomię uczelni i zasady wolności nauki, a także w interesy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zaznaczył, że projekt zmieniający Akademię Wymiaru Sprawiedliwości może prowadzić do zamknięcia kierunków cywilnych, takich jak prawo, oraz sprzyjać przejęciu jej funkcji przez prywatne uczelnie, w tym Uniwersytet SWPS.
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości – działalność
Obecnie Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest jedyną uczelnią w Europie, która nadaje stopień doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie służby więziennej. Uczelnia kształci ponad 800 studentów i przygotowuje aplikantów kuratorskich. Jej działalność jest skierowana na szkolenie kadry wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Wkrótce projekt ustawy trafi pod obrady Rady Ministrów.
Źródło: DoRzeczy
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.