Minister nauki przekaże 680 tys. zł na badania i identyfikację ofiar zbrodni totalitarnych
Resort nauki i szkolnictwa wyższego, kierowany przez wicepremiera Jarosława Gowina, wesprze badania prowadzone w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). Kwota 860 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na wdrożeniem najnowszych technologii analizy DNA w identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych.
PBGOT to strategiczny etap projektu naukowo-badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956". Baza funkcjonuje od 2012 r. na mocy porozumienia Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jak dotąd, w laboratoriach PUM tożsamość odzyskały 54 ofiary komunizmu i 8 ofiar nazizmu, w tym m.in. Danuta Siedzikówna, ps. "Inka", major Zygmunt Szendzielarz, ps. "Łupaszka", major Bolesław Kontrym "Żmudzin" i major Hieronim Dekutowski "Zapora".
W ramach projektu prowadzone są badania ekshumacyjne, kryminalistyczne, genetyczne, medyczno-sądowe i antropologiczne. Opracowane technologie i procedury badawcze, które wesprze finansowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zostaną wykorzystane także do identyfikacji ofiar katastrof masowych i innych aktów terroru.
Do dziś w PBGOT zgromadzono materiał dowodowy pochodzący ze szczątków blisko 750 ofiar, a u 280 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. W Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów znajdują się też, stanowiące materiał porównawczy, próbki DNA od prawie 1500 krewnych ofiar. Obecnie PBGOT realizuje zadania związane z identyfikacją ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, identyfikacją ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1956 ekshumowanych na terenie aresztu śledczego w Białymstoku oraz gromadzeniem materiału genetycznego krewnych ofiar obławy augustowskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
"Przekaż Twoje DNA, zostań bohaterem!". Apel do rodzin ofiar terroru komunistycznego