Min. Szyszko: Lasy to ważny element łagodzenia zmiany klimatu!

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w spotkaniu Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej (11 października 2017 r.). W agendzie rozmów znalazły się takie zagadnienia, jak polityka klimatyczna oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ).
Spotkanie zostało zorganizowane przez węgierskie Ministerstwo Rolnictwa, gdyż Węgry sprawują obecnie Prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w rozszerzonej formule V4+4 z udziałem delegacji z Czech, Polski, Słowacji, Węgier, a także Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii.
W trakcie spotkania minister Szyszko podkreślił, że współpraca z krajami V4 jest bardzo ważna, gdyż umożliwia wypracowanie wspólnych stanowisk, które są następnie prezentowane, między innymi, na forum Unii Europejskiej. Minister zaznaczył, że szczególnie potrzebne jest współdziałanie w zakresie przyszłych zasad unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, w tym zobowiązań dotyczących redukcji emisji CO2.
„Nie mam wątpliwości, że potrzebne jest większe zaangażowanie ze strony grupy V4+4 w opracowywaniu wspólnego stanowiska w tym obszarze. Polityka ta może mieć bowiem znaczące konsekwencje dla gospodarek krajowych. Dlatego musi być ona sprawiedliwa i możliwa do realizacji przez poszczególne państwa” – zaznaczył minister Szyszko.
Minister podkreślił również wagę współpracy państw V4 w kwestiach leśnictwa.
„Lasy to ważny element łagodzenia zmiany klimatu. Chętnie przedstawimy nasze działania w tym zakresie, jak projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, a także jesteśmy zainteresowani poznaniem doświadczeń innych krajów”.
Gospodarka o obiegu zamkniętym
Kolejnym tematem rozmów państw V4+4 była gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ). To koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Tym samym wytwarzanie odpadów powinno być zminimalizowane.
Minister Szyszko zaznaczył, że Polska podjęła prace w kierunku wdrożenia GOZ. Dokument strategiczny „Mapa Drogowa – w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym” jest obecnie przygotowywany przez rząd w konsultacji z producentami i przemysłem gospodarki odpadami. Jego celem jest w szczególności wskazanie działań, które przyczynią się do zwiększenia efektywnego wykorzystania zasobów i redukcji wytwarzania odpadów.
Minister wspomniał również o realizowanym obecnie przez Polskę specjalnym pilotażowym programie dot. GOZ, który objął 5 wybranych gmin.
„Działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym powinny być podejmowane nie tylko przez przemysł. To również ważny element do wdrożenia na poziomie gmin, gdyż z realizacji tego zadania mogą one uzyskać istotne korzyści dla mieszkańców i lokalnego środowiska” – zaznaczył minister.
Podczas spotkania państwa V4+4 poruszyły także kwestię współpracy w zakresie gatunków inwazyjnych. Jak zaznaczył minister Szyszko jest ona potrzebna.
„Działania podejmowane przez poszczególne kraje byłyby wtedy bardziej skuteczne. Wzajemnie informowanie się o planowanych lub realizowanych projektach dotyczących zwalczania gatunków inwazyjnych w pobliżu granic państw jest według nas bardzo ważne”.
Grupa Wyszehradzka (V4)
Grupa Wyszehradzka ("V4") powstała 15 lutego 1991 r. Od tego czasu Ministrowie Środowiska Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotykają się regularnie raz lub dwa razy do roku. Spotkania te mają charakter: „okrągłego stołu”. Zakończone zostają przyjęciem Wspólnego Oświadczenia. Ostatnio współpraca w ramach V4, w tym spotkania ministerialne organizowane są w rozszerzonej formule V4+ z udziałem innych państwa (najczęściej Bułgaria i Rumunia).
Współpraca z krajami V4 opiera się na wymianie doświadczeń i umożliwia wypracowanie wspólnych stanowisk na forum Unii Europejskiej oraz na międzynarodowe konferencje, takie jak: Spotkanie Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu wraz z Protokołem z Kioto, czy „Środowisko dla Europy”.
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany
Sztandarowy punkt programu Tuska to zwykła ściema! Domański rozwiał nadzieje Polaków na podwyższenie kwoty wolnej od podatku
Tusk rzucił Bodnara na pastwę wilków. Sienkiewicz już gryzie, na odpowiedź nie musiał jednak długo czekać
Najnowsze

Tusk nie będzie tolerował sprzeciwu, jak na wzorowego demokratę przystało [KOMENTARZE]

,,Mentalność sukcesu - Polskie Kobiety Biznesu''

PILNE: Koalicja przegłosowała doprowadzenie Zbigniewa Ziobro na komisję ds. pegasusa
