Przejdź do treści
Min. Szyszko: Lasy to ważny element łagodzenia zmiany klimatu!

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w spotkaniu Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej (11 października 2017 r.). W agendzie rozmów znalazły się takie zagadnienia, jak polityka klimatyczna oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ).

Spotkanie zostało zorganizowane przez węgierskie Ministerstwo Rolnictwa, gdyż Węgry sprawują obecnie Prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w rozszerzonej formule V4+4 z udziałem delegacji z Czech, Polski, Słowacji, Węgier, a także Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii.

W trakcie spotkania minister Szyszko podkreślił, że współpraca z krajami V4 jest bardzo ważna, gdyż umożliwia wypracowanie wspólnych stanowisk, które są następnie prezentowane, między innymi, na forum Unii Europejskiej. Minister zaznaczył, że szczególnie potrzebne jest współdziałanie w zakresie przyszłych zasad unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, w tym zobowiązań dotyczących redukcji emisji CO2.

„Nie mam wątpliwości, że potrzebne jest większe zaangażowanie ze strony grupy V4+4 w opracowywaniu wspólnego stanowiska w tym obszarze. Polityka ta może mieć bowiem znaczące konsekwencje dla gospodarek krajowych. Dlatego musi być ona sprawiedliwa i możliwa do realizacji przez poszczególne państwa” – zaznaczył minister Szyszko.

Minister podkreślił również wagę współpracy państw V4 w kwestiach leśnictwa.

„Lasy to ważny element łagodzenia zmiany klimatu. Chętnie przedstawimy nasze działania w tym zakresie, jak projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, a także jesteśmy zainteresowani poznaniem doświadczeń innych krajów”.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Kolejnym tematem rozmów państw V4+4 była gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ). To koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Tym samym wytwarzanie odpadów powinno być zminimalizowane.

Minister Szyszko zaznaczył, że Polska podjęła prace w kierunku wdrożenia GOZ. Dokument strategiczny „Mapa Drogowa – w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym” jest obecnie przygotowywany przez rząd w konsultacji z producentami i przemysłem gospodarki odpadami. Jego celem jest w szczególności wskazanie działań, które przyczynią się do zwiększenia efektywnego wykorzystania zasobów i redukcji wytwarzania odpadów.

Minister wspomniał również o realizowanym obecnie przez Polskę specjalnym pilotażowym programie dot. GOZ, który objął 5 wybranych gmin.

„Działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym powinny być podejmowane nie tylko przez przemysł. To również ważny element do wdrożenia na poziomie gmin, gdyż z realizacji tego zadania mogą one uzyskać istotne korzyści dla mieszkańców i lokalnego środowiska” – zaznaczył minister.

Podczas spotkania państwa V4+4 poruszyły także kwestię współpracy w zakresie gatunków inwazyjnych. Jak zaznaczył minister Szyszko jest ona potrzebna.

„Działania podejmowane przez poszczególne kraje byłyby wtedy bardziej skuteczne. Wzajemnie informowanie się o planowanych lub realizowanych projektach dotyczących zwalczania gatunków inwazyjnych w pobliżu granic państw jest według nas bardzo ważne”.

Grupa Wyszehradzka (V4)

Grupa Wyszehradzka ("V4") powstała 15 lutego 1991 r. Od tego czasu Ministrowie Środowiska Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotykają się regularnie raz lub dwa razy do roku.  Spotkania te mają charakter: „okrągłego stołu”. Zakończone zostają przyjęciem Wspólnego Oświadczenia. Ostatnio współpraca w ramach V4, w tym spotkania ministerialne organizowane są w rozszerzonej formule V4+ z udziałem innych państwa (najczęściej Bułgaria i Rumunia).

Współpraca z krajami V4 opiera się na wymianie doświadczeń i umożliwia wypracowanie wspólnych stanowisk na forum Unii Europejskiej oraz na międzynarodowe konferencje, takie jak: Spotkanie Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu wraz z Protokołem z Kioto, czy „Środowisko dla Europy”.

ms.gov.pl

Wiadomości

„Przyjechali tylko dla PR-u”: mieszkańcy Wrocławia oburzeni wizytą von der Leyen i Tuska

Niebywałe: sprawca tragedii na Trasie Łazienkowskiej miał pięć zakazów prowadzenia! Burza w sieci po śmierci ojca rodziny

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Rada Muzeum Historii Polski staje w obronie dyrektora, którego chce odwołać koalicja 13 grudnia

Most nad rzeką Bóbr na DK94 został otwarty

Polska spadła na 30. miejsce w rankingu FIFA

Kolejna duża inwestycja w zawieszeniu! Tym razem - zakłady petrochemiczne w Gdańsku

Prezydent o koalicji 13 grudnia: Opieszałość kosztuje

Najnowsze

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

„Przyjechali tylko dla PR-u”: mieszkańcy Wrocławia oburzeni wizytą von der Leyen i Tuska

Niebywałe: sprawca tragedii na Trasie Łazienkowskiej miał pięć zakazów prowadzenia! Burza w sieci po śmierci ojca rodziny

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW