17 lipca odbyło się posiedzenie Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Członkowie Rady dyskutowali o kluczowym rozwojowym projekcie inwestycyjnym, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny. Mimo zaproszeń na spotkaniu nie pojawili się minister finansów, minister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK, ani przedstawiciele spółki CPK. Pokazuje to rzeczywisty stosunek ekipy Tuska do kluczowej dla naszego kraju inwestycji. Inwestycji, dodajmy, która bardzo nie podoba się Niemcom.
Spotkanie prowadził Zdzisław Sokal – doradca Prezydenta RP. W posiedzeniu uczestniczyli minister Piotr Ćwik – zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz gen. broni Dariusz Łukowski – zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gośćmi posiedzenia byli eksperci z zakresu bezpieczeństwa i obronności, przedstawiciele Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych a także reprezentanci Stowarzyszenia #TakdlaCPK.
Głównymi obszarami tematycznymi, jakie omawiano podczas posiedzenia były: szczegółowe podsumowanie stanu prac nad projektem inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2017 – 2023 a także próba analizy aktualnych działań i zapowiedzi strony rządowej o zmianie koncepcji realizacji projektu CPK, obywatelska inicjatywa legislacyjna Stowarzyszenia #TakdlaCPK, która zakłada w szczególności zobowiązanie władz publicznych do efektywnej realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (aktualnie trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy).
Podczas dyskusji podkreślano, że CPK jest dla naszego kraju nie tylko strategiczny, lecz także ma wymiar cywilizacyjny i ważne jest, aby beneficjentem jego realizacji była cała Polska. W wypowiedziach ekspertów akcentowano, że projekt CPK jest krytyczny ze względu na bezpieczeństwo Polski i Europy oraz kluczowy dla rozwoju gospodarczego kraju i z tego powodu powinien być całkowicie wyjęty ze sporu politycznego i nie związany z kolejnymi kadencjami Parlamentu. Zwracano uwagę, że obecnie nie są widoczne niezbędne działania w zakresie prac nad inwestycjami w ramach Programu CPK, przez co polska gospodarka traci cenny dla dalszego rozwoju czas.
W podsumowaniu posiedzenia prowadzący spotkanie Zdzisław Sokal podkreślił, że Centralny Port Komunikacyjny należy do tej kategorii projektów, które nigdy nie mogą być traktowane w kategoriach kosztu, ale stanowią inwestycję, która m.in. dzięki temu, że szybko się zwraca – stanowi niezwykle cenny zasób i decyduje o dalszym potencjale rozwojowym państwa i jego gospodarki.
Posiedzenie Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 17, 2024
Głównymi obszarami tematycznymi, jakie omawiano podczas dzisiejszego posiedzenia były:
• szczegółowe podsumowanie stanu prac nad projektem inwestycyjnym Centralnego… pic.twitter.com/g0ALoBuTMT