„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podaje przy niniejszem tekst literacki pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” opracowany przez specjalną Komisję Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Tekst ten należy uważać za jedynie obowiązujący” - tak brzmi początek okólnika nr 49 z 26 lutego 1927 r. Ten dokument ustalił obecne brzmienie hymnu Polski. Dziś mija od jego wydania 90 lat.
- Ustanowienie Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Ta pieśń towarzyszyła Polakom w trudnych momentach i w chwilach chwały – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych podczas obchodów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie 90-lecia ustalenia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym.
- Mamy renesans patriotyzmu. Młodzi ludzie są dumni z tego, że są Polakami, są zainteresowani pielęgnowaniem pamięci historycznej w domach, w szkołach oraz podczas uroczystości i zwodoów sportowych – dodał minister.
Wspomniany we wstępie okólnik zatwierdził obowiązujące słowa i melodię hymnu narodowego Polski. Podstawą stał się tekst „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” autorstwa Józefa Wybickiego. Pieśń była śpiewana na melodię opartą na motywach mazura ludowego, nieznanego autora. Napisany w 1797 r. utwór szybko zdobył popularność i towarzyszył przez dziesiątki lat patriotycznym zrywom i uroczystościom.