Przejdź do treści

Matura 2014: Na matematyce własności funkcji i figur geometrycznych

Źródło: sxc.hu

Maturzyści, którzy pisali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się znajomością pojęcia funkcji oraz ich własności, umiejętnością rozwiązywania równań oraz znajomością własności figur geometrycznych.

Tyle możliwych odpowiedzi...

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów – który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna – zawierał 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz dziewięć zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz z kalkulatora prostego.

Maturzyści musieli wykazać się znajomością pojęcia funkcji, umiejętnością korzystania z własności funkcji, np. należało z wykresu odczytać potrzebne informacje i na ich podstawie zapisać wzór funkcji kwadratowej. W jednym z zadań należało podać wzór funkcji liniowej, mając dane dwa punkty, przez które przechodzi jej wykres. Konieczna była też umiejętność przekształceń wykresów funkcji oraz znajomość funkcji trygonometrycznych. W jednym z zadań mając dany tangens kąta ostrego należało wyznaczyć sinus i cosinus tego kąta.

Część zadań dotyczyła rozwiązywania równań i znajomości pojęcia pierwiastka równania. Maturzyści mieli rozwiązać np. równanie kwadratowe w postaci iloczynowej i równanie stopnia trzeciego.

W zestawie były też zadania dotyczące ciągów. Były podane trzy kolejne wyrazy ciągu arytmetycznego i należało podać wzór ogólny tego ciągu lub mając drugi i trzeci wyraz ciągu geometrycznego znaleźć pierwszy wyraz tego ciągu.

Sprawdzane były również umiejętności wykonywania działań na liczbach wymiernych i niewymiernych, obliczenia procentowe, znajomość pojęcia logarytmu.

Część zadań dotyczyła figur geometrycznych i ich własności. W jednym z zadań należało podać skalę podobieństwa trójkątów znając ich pola. W innym obliczyć wysokość trapezu, a w kolejnym znaleźć miarę kąta środkowego.

Na egzaminie były też zadania dotyczące brył, kombinatoryki, prawdopodobieństwa oraz zadanie tekstowe dotyczące prędkości. Maturzyści musieli też przeprowadzić dwa dowody. Jeden z nich dotyczył wykazania zależności pomiędzy kątami, a drugi dzielenia z resztą: należało udowodnić, że każda liczba całkowita k, która przy dzieleniu przez 7 daję resztę 2, ma tę własność, że reszta z dzielenia liczby 3k do kwadratu przez 7 jest równa 5.

Czy matematyka była trudna?

Maturzyści z Liceum im. Oswalda Balzera w Zakopanem twierdzili, że egzamin z matematyki nie był trudny. – Mieliśmy do rozwiązania pięć zadań otwartych. Trzy z nich były raczej łatwe, nie miałam z nimi problemu. Dwa były bardziej wymagające. Myślę, że wszystkie zadania dobrze zrobiłam – powiedziała Karolina. Zaznaczyła, że z zadaniami zamkniętymi też nie było większego problemu. Zdaniem abiturientów z zakopiańskiego liceum, poniedziałkowa matura z języka polskiego była trudniejsza, niż wtorkowy egzamin z matematyki.

Jako trudną maturę z matematyki uznały abiturientki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). – Zaskoczyła mnie poziomem trudności. Dla mnie była trudna – powiedziała Iga. Według niej, zadania zamknięte wymagały sporej ilości obliczeń, niewiele z nich dało się przeprowadzić w pamięci. Natomiast zadania otwarte były co prawda łatwiejsze, ale znacznie różnił się od ubiegłorocznych.

Według jej koleżanki z klasy Magdy, matura z matematyki była na średnim poziomie trudności. – Była podobna do próbnego egzaminu ze stycznia, aczkolwiek pojawiło się sporo zadań, których uczniowie mogli się nie spodziewać, np. dotyczących funkcji kwadratowej – powiedziała.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.

pap

Wiadomości

Wzrosła liczba ataków na niemieckie ośrodki dla uchodźców

Pęzioł: Tusk mówi, że nie przyjmiemy żadnego imigranta – zapłacimy za ten luksus!

Niemiecki polityk skrytykował decyzję Donalda Trumpa

Bagiński: Bodnar mianował prok. Wrzosek, aby prześladowała lidera opozycji!

Świstak Phil zapowiedział jeszcze sześć tygodni zimy

Pamiątki po Leonardzie Cohenie trafią na sprzedaż

Liga hiszpańska. Zwycięstwo Barcelony po bramce Lewandowskiego

Gen. Gromadziński: Stróżyk i Różański maczali palce przy zwalnianiu mnie z armii

Wiceminister spowodował kolizję. Ofiara trafiła do szpitala

Gembicka: Bodnar i rząd Tuska wykorzystuje prokuraturę, jako narzędzie polityczne

Pod Olsztynem spadł rosyjski balon. Na miejscu jest policja

Trzaskowski naśladuje komunistów. Wsadził żonę do traktora

Trump: Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł

Donald Trump w Polsce? Trwają wstępne przygotowania do wizyty

Sroka się wygadała. Chodzi tylko o to, aby zatrzymać Zbigniewa Ziobrę

Najnowsze

Wzrosła liczba ataków na niemieckie ośrodki dla uchodźców

Świstak Phil zapowiedział jeszcze sześć tygodni zimy

Pamiątki po Leonardzie Cohenie trafią na sprzedaż

Liga hiszpańska. Zwycięstwo Barcelony po bramce Lewandowskiego

Gen. Gromadziński: Stróżyk i Różański maczali palce przy zwalnianiu mnie z armii

Pęzioł: Tusk mówi, że nie przyjmiemy żadnego imigranta – zapłacimy za ten luksus!

Niemiecki polityk skrytykował decyzję Donalda Trumpa

Bagiński: Bodnar mianował prok. Wrzosek, aby prześladowała lidera opozycji!