11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Tego dnia Rada Regencyjna oddała pełnię władzy wojskowej w ręce Józefa Piłsudskiego.
Droga do odzyskania niepodległości była trudna i zawirowania
Dziś, po ponad 100 latach od odzyskania niepodległości przez Polskę, wciąż wspominamy czasy trudu podczas Narodowego Marszu Niepodległości. Na arenie międzynarodowej to dzień podpisania rozejmu w Compiegne. Niemcy wówczas podpisały kapitulację.
Brak na mapie
Początkowo w 1795 roku Polska zniknęła z map Europy, w wyniku zajęcia terytorium przez trzech zaborców: Rosję, Prusy oraz Austrię. Podzieliły między siebie całe terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Pomimo utraty niepodległości Polacy nie porzucili swojej tożsamości oraz nadziei. Wiele osób chciało walczyć o odzyskanie wolności z bronią w ręku. Z inicjatywy Jana Henryka Dąbrowskiego utworzono w północnych Włoszech Legiony Polskie. Rozbudziło to patriotyzm, który uwidocznił również podczas powstania listopadowego, jak i również styczniowego.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w dniu 23 kwietnia 1937 roku. Święto miało być obchodzone 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W roku 1945 komuniści, ze względu propagandowych, przenieśli datę na 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, kiedy przejęli władzę w Polsce. Ponownie obchodzimy je 11 listopada od 1988 roku.