Naukowcy z Yale stworzyli mapę miejsc, w których wciąż mogą występować nieodkryte gatunki zwierząt. Według szacunków naukowych tylko ok. 20 procent na Ziemi zostało odkrytych. Celem projektu jest udokumentowanie i możliwe uratowanie zwierząt, zanim wyginą.
Projekt to zaktualizowana wersja mapy życia, która powstała ok. 10 lat temu i przedstawia rozmieszczenie znanych gatunków na całej planecie. Naukowcy mają nadzieję, że mapa pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony przyrody, a ich badania będą mogły się rozszerzyć o kolejne grupy organizmów.
- Przy obecnym tempie globalnych zmian środowiskowych nie ma wątpliwości, że wiele gatunków wyginie, zanim dowiemy się o ich istnieniu i nie będziemy mieli okazji zastanowić się nad ich losem – powiedział Jetz.
Jak dodał, „taka ignorancja jest niewybaczalna i jesteśmy winni przyszłym pokoleniom szybkie zamknięcie tych luk w wiedzy”.
Fot. news.yale.edu
Ich analiza pozwoliła na prognozę, gdzie i jakiego rodzaju gatunki z czterech głównych grup kręgowców mogą zostać zidentyfikowane. Największe szanse na odkrycie są w lasach Brazylii, Indonezji, Madagaskaru i Kolumbii.