Maląg: pamiętajmy o tych, którzy najdotkliwiej odczuwają skrajne warunki pogodowe
Skrajne warunki pogodowe najdotkliwiej odczuwają osoby starsze i mniej samodzielne. Bądźmy uważni na siebie nawzajem. Jeśli widzimy, że ktoś źle się czuje lub coś może mu zagrażać, reagujmy – apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
– Tegoroczne wakacje są inne niż zwykle. Zachowanie zasad sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa wymusza na nas pewne ograniczenia. Wszystko to jednak w trosce o nasze wspólne dobro i bezpieczeństwo. Pogoda również nie odpuszcza – raz gwałtowne burze i ulewne deszcze, za chwilę fala upałów" – mówi minister Marlena Maląg.
– Warto w tym czasie pamiętać o innych, o tych, którzy najdotkliwiej odczuwają takie skrajne warunki. To przede wszystkim osoby starsze, mniej samodzielne, ale też małe dzieci, osoby bezdomne. Bądźmy uważni na siebie nawzajem, jeśli widzimy, że ktoś źle się czuje lub coś może mu zagrażać, reagujmy" – apeluje szefowa MRPiPS.
Dodaje, by zwracać uwagę, jeśli na ulicy spotkamy kogoś, kto wygląda jakby się źle poczuł. Warto wówczas podejść, zapytać, czy ta osoba potrzebuje pomocy, a w razie potrzeby takiej pomocy udzielić lub zadzwonić pod telefon alarmowy.
– IMGW ostrzega przed upałami. Uczulajmy naszych bliskich, szczególnie tych starszych, rodziców, dziadków, by unikali przebywania dłużej w pełnym słońcu, sprawdzali prognozy pogody i nie wychodzili daleko, jeśli te zapowiadają np. burze" – mówi minister Maląg.
Szefowa MRPiPS zwraca się również do pracodawców z apelem o stosowanie się do wytycznych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy w czasie upałów. "Dobre samopoczucie pracowników to bezpieczeństwo i wydajniejsza praca" - podkreśla minister.
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla ośmiu województw z uwagi na upalną pogodę. Synoptycy przewidują, że w czasie upałów termometry w piątek mogą wskazać ponad 30 stopni C - na zachodzie Polski miejscami nawet 33 st. C.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu. Nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.(PAP)