Przejdź do treści
13:05 Kujawsko-pomorskie: zablokowana jest droga krajowa nr 10 w miejscowości Wólka koło Lipna, gdzie zderzyły trzy samochody osobowe i ciężarówka. Poszkodowana została jedna osoba. Wyznaczono objazd
12:20 W styczniu prezydent Karol Nawrocki powoła Radę ds. Naprawy Ustroju Państwa. "Stanie się ona miejscem dialogu, miejscem dyskusji o konsekwentnej naprawie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej" - zapowiedział prezydent Karol Nawrocki
11:24 W katedrze na Wawelu rozpoczęła się uroczysta msza, podczas której kardynał Grzegorz Ryś oficjalnie obejmie urząd arcybiskupa metropolity krakowskiego. Archidiecezję przejmie po abp. Marku Jędraszewskim
10:27 Szef KPRP Paweł Szefernaker ocenił, że piątkowe spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim to nowy etap relacji polsko-ukraińskich. Wśród najważniejszych kwestii wymienił ekshumacje na Wołyniu i obszar bezpieczeństwa
9:48 Beskidzcy goprowcy podali w sobotę, że warunki na szlakach w wyższych partiach są trudne z uwagi na oblodzenia i zalegający miejscami śnieg. Niżej są dobre. Rano wystąpiła temperaturowa inwersja – wyżej było cieplej niż w dolinach
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Macierewicz: Komisji Badania Wypadków Lotniczych powinna wznowić prace

Źródło: telewizja republika

Szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy Tu-154M Antoni Macierewicz (PiS) zwrócił się do premiera o natychmiastowe wznowienie prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych w nowym składzie. Jego zdaniem jest to konieczne w świetle ustaleń archeologów.

Macierewicz w piśmie do premiera przypomina, że w ostatnich tygodniach opinia publiczna zapoznała się z raportem polskiej misji archeologicznej, która we wrześniu i październiku 2010 r. badała w Smoleńsku teren katastrofy.

Z raportu opisanego przez media wynika m.in., że samolot rozpadł się na kilkadziesiąt tysięcy fragmentów, z których część nie przekraczała powierzchni kilkudziesięciu centymetrów. Podczas badań - jak podkreśla Macierewicz - znaleziono też spalone i zwęglone drobne fragmenty samolotu, które spadły przed miejscem uderzenia TU-154 M w ziemię, a w okolicy szczątki ofiar.

Badania archeologów, według Macierewicza, znajdują potwierdzenie w faktach stwierdzonych przez rosyjskich prokuratorów podczas oględzin miejsca katastrofy. 

Ustalenia te oraz informacje nie zostały zanalizowane i w żadnej mierze uwzględnione przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która pod przewodnictwem ministra Jerzego Millera badała katastrofę TU-154 M - podkreślił Macierewicz.

Szef zespołu przypomniał, że Komisja w raporcie z lipca 2011 r. stwierdziła, że przyczyną śmierci pasażerów było uderzenie samolotu w ziemię, a na pokładzie nie doszło do wybuchu ani do pożaru.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że fakty stwierdzone przez polskich archeologów rzucają zupełnie nowe światło na przyczyny i przebieg smoleńskiej tragedii i w sposób zasadniczy kwestionują ustalenia KBWLLP (...) Dlatego zwracam się do pana o natychmiastowe wznowienie prac KBWLLP w związku z katastrofą smoleńską i powołanie nowego składu Komisji - napisał Macierewicz do premiera.

Polityk PiS powołał się na rozporządzenie MON wydane na podstawie art. 140 ust. 4 ustawy Prawo lotnicze. Mówi ono m.in. że Prezes Rady Ministrów podejmuje decyzję o wznowieniu badania katastrofy i ewentualnej zmianie orzeczenia w sytuacji, gdy wyjdą na jaw nowe okoliczności lub dowody istotne dla sprawy lub dowody istniejące w dniu wydania orzeczenia nie były mu znane.

Rozporządzenie w sposób jednoznaczny obliguje pana do podjęcia wskazanego tam działania bez względu na pana osobistą ocenę i stosunek do nowych lub nieznanych Komisji faktów - uważa Macierewicz.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że nie będzie komentowała apelu Macierewicza.

- Nie będę komentowała tego, co mówi pan Macierewicz, rozumiem, że ostatnio mało się mówiło o pośle Macierewiczu, ale naprawdę są w naszym kraju poważniejsze sprawy - podkreśliła.

Szef zespołu smoleńskiego przy KPRM Maciej Lasek nie chciał komentować pisma Macierewicza, argumentując, że nie do niego było adresowane i go nie zna. Zarazem powiedział, że ustalenia archeologów potwierdzają wyniki prac komisji Milera oraz MAK co do przyczyn katastrofy. - Z raportu archeologów, znanego prokuraturze od połowy 2011 r., nie wynika to, co mówi pan poseł Macierewicz - oświadczył.

Raport archeologów opisał m.in. tygodnik "wSieci", który w artykule "Ukryty dowód na wybuch", powołał się na ekspedycję zorganizowaną przez naukowców z Instytutu Archeologii i Etnografii PAN, i przedstawił tezę, że rozpad samolotu na tysiące szczątków można tłumaczyć tylko "potężną eksplozją".

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

Czarzasty nie wytrzymał. Prymitywny atak na prezydenta Nawrockiego

Zgorzkniały Czarzasty prymitywnie atakuje prezydenta Nawrockiego

Motocyklem przez historię. Stowarzyszenie Kocham Polskę nie zwalnia tempa

NATO uruchomi drugi hub logistyczny dla pomocy wojskowej Ukrainie

WSTAJEMY: Fundacja Republika rusza ze świąteczną akcją #MikołajeRepubliki

Ukraińskie drony daleko od frontu. Cios w rosyjski okręt i energetykę

Szefernaker: Tusk jest mistrzem picu, który szuka tematów zastępczych

Belgia: Polski konsulat w Brukseli został oblany czerwoną farbą

Bruksela ustępuje. Europejska motoryzacja traci, Chiny wygrywają

Bogucki: kwestia symboli w polityce ma duże znaczenie. "Wyjeżdża okrągły stół, pojawia się bożonarodzeniowa stajenka"

Nowy pasterz na Wawelu. Kardynał Ryś obejmuje archidiecezję krakowską

Morawiecki: Umowa z Mercosur to wyrok na polskich rolników

Karol Nawrocki podczas ataku na TVP: To, co mnie spotkało, to były obrazki z minionej epoki

Romanowski ujawnia: Wiemy dlaczego Interpol nie wydał czerwonej noty wobec posła

Niemiecki rząd chce rozszerzyć uprawnienia wywiadu

Dwa lata temu siłowo przejęto TVP. Rolę mediów niezależnych od władzy pełni od tego czasu Republika

Najnowsze

Czarzasty nie wytrzymał. Prymitywny atak na prezydenta Nawrockiego

Zgorzkniały Czarzasty prymitywnie atakuje prezydenta Nawrockiego

Armia Ukrainy

Ukraińskie drony daleko od frontu. Cios w rosyjski okręt i energetykę

Szefernaker: Tusk jest mistrzem picu, który szuka tematów zastępczych

Belgia: Polski konsulat w Brukseli został oblany czerwoną farbą

Bruksela ustępuje. Europejska motoryzacja traci, Chiny wygrywają

Motocyklem przez historię. Stowarzyszenie Kocham Polskę nie zwalnia tempa

hub NATO

NATO uruchomi drugi hub logistyczny dla pomocy wojskowej Ukrainie

WSTAJEMY: Fundacja Republika rusza ze świąteczną akcją #MikołajeRepubliki