Dzięki żołnierzom udaremniane są kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską – podkreśliło Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze.
„Bez względu na porę i warunki atmosferyczne żołnierze stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Jednym z zadań żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy jest wykonywanie nocnych patroli. Dzięki ich służbie udaremniane są kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy” – napisano na profilu MON na Twitterze.
Bez względu na porę i warunki atmosferyczne żołnierze #WojskoPolskie ???????? stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Jednym z zadań żołnierzy na ????????-???????? granicy jest wykonywanie nocnych patroli. Dzięki ich służbie udaremniane są kolejne próby nielegalnego przekroczenia #granica. ????#12BZ pic.twitter.com/znSdYIjKRF
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) November 24, 2021
16. Dywizja Zmechanizowana, której żołnierze pełnią służbę na granicy, zamieściła na swoim profili twitterowym informację, że „mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych żołnierze trwają na granicy Polski‼”. „Patrolujemy odcinki graniczne wzdłuż zapory za dnia i w nocy” – dodano.
Na posterunku przez całą noc‼️???? @16Dywizja dba o bezpieczeństwo ???????? i jej obywateli‼️???????? pic.twitter.com/c7SPVvOKog
— 16 Dywizja Zmechanizowana (@16Dywizja) November 23, 2021
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.