Przejdź do treści
22:00 Thomas Rose, nominowany na stanowisko ambasadora USA w Warszawie: Relacje Polski z Izraelem są skomplikowane, ale Izraelczycy muszą zrozumieć, że Polska była ofiarą Holokaustu
20:55 W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath
20:44 Pomorskie: Sześć osób zostało poszkodowanych w zderzeniu trzech aut, do którego doszło we wtorek w Sobowidzu w powiecie gdańskim. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Na miejscu pracują służby, które ustalają przyczyny wypadku
19:40 Radom: Sąd zdecydował o areszcie dla 46-letniego Kolumbijczyka, który w nocy z soboty na niedzielę w trakcie awantury przed hostelem w Radomiu zamachnął się nożem na mieszkańca tego miasta. Prokuratura postawiła mu zarzuty
18:42 Gościem Poranka w Radiu Republika będzie w środę Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe). Początek rozmowy o godz. 7:08
18:20 Izabela Leszczyna ma pożegnać się z funkcją ministra zdrowia. Jej miejsce może zająć prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
17:24 Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego
16:20 Wielka Brytania ogłosiła, że od środy jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje mające na celu rozbicie gangów odpowiedzialnych za nielegalną migrację. Firmom i osobom zajmującym się przemytem ludzi grozi zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do UK
15:30 W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

M. Kamiński: Rząd wspiera i będzie wspierał prawa mniejszości narodowych i etnicznych

Źródło: PAP

Rząd wspiera i będzie wspierał prawa mniejszości narodowych i etnicznych; sytuacje, gdy ktoś ośmieli się naruszyć te prawa, spotkają się ze stanowczą reakcją państwa polskiego, którego mniejszości są współobywatelami – oświadczył w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w środę w Warszawie w uroczystości z okazji 15-lecia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowej i Etnicznych. - Przez lata komisja stała się ważnym miejscem, ważnym forum dialogu miedzy przedstawicielami państwa polskiego a obywatelami państwa polskiego reprezentującymi wszystkie zamieszkujące nasz kraj mniejszości narodowe i etniczne – podkreślił.

Kamiński stwierdził, że mniejszości narodowe i etniczne w Polsce to wspaniałe dziedzictwo historyczne otrzymane w spadku od I Rzeczpospolitej. - Rzeczpospolitej wielu narodów, wielu kultur i wielu religii. Jest to dla nas niezwykle ważna wartość, wartość, którą musimy wspólnie chronić – dodał.

- Jako minister spraw wewnętrznych chcę państwa zapewnić, że prawo do swobodnego kultywowania swojej tożsamości narodowej, swojej tożsamości kulturowej czy swojej tożsamości religijnej jest prawem nienaruszalnym, jest prawem fundamentalnym – mówił minister, kierując swe słowa do przedstawicieli mniejszości zgromadzonych na uroczystości.

Jak zapewnił, rząd wspiera prawa mniejszości narodowych i etnicznych do realizowania ich fundamentalnych wartości, a zarazem gwarantuje respektowanie tych praw.

- Gwarantujemy również to, że jeżeli ktokolwiek ośmieli się naruszyć prawa mniejszości narodowych w państwie polskim, jeżeli ktokolwiek ośmieli się atakować przedstawicieli mniejszości narodowych z tego tytułu, że przynależą do tej wspólnoty, zawsze taka sytuacja spotka się ze stanowczą reakcją państwa polskiego. Państwa, którego wy jesteście współobywatelami. Proszę, żebyście zawsze o tym pamiętali, że państwo polskie będzie chronić mniejszości narodowe i swoich obywateli, którzy zamieszkują nasz kraj - oświadczył szef MSWiA.

Podczas uroczystości minister w towarzystwie współprzewodniczących Komisji Wspólnej, podsekretarza stany w MSWiA Błażeja Pobożego i prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza, wręczył Krzyże Zasługi członkom Komisji.

Postanowieniem prezydenta RP na wniosek ministra SWiA za zasługi w działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został przedstawiciel mniejszości ormiańskiej, Edward Mier-Jędrzejowicz. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został natomiast przedstawiciel mniejszości tatarskiej, Artur Konopacki.

Po raz pierwszy Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zebrała się 21 września 2005 roku, o czym na uroczystości przypomniał Błażej Poboży.

- Te 15 lat stałej współpracy przekonuje nas, że to bardzo dobre rozwiązanie. Ta wspólna komisja, która jest miejscem dialogu, miejscem rozmowy, miejscem wypracowywania wspólnych, dobrych rozwiązań dla wszystkich obywateli państwa polskiego. To jest dobre miejsce współpracy dla państwa i dla strony mniejszościowej – podkreślił wiceminister, współprzewodniczący komisji.

Historia i dorobek prac Komisji Wspólnej musi być, jak mówił Poboży, spopularyzowany. "Dlatego podjęliśmy decyzję i miło mi zakomunikować, że doczekamy się publikacji okolicznościowej poświęconej działalności temu piętnastoleciu Komisji Wspólnej" – powiedział.

Głos podczas uroczystości zabrał również drugi współprzewodniczący, Grzegorz Kuprianowicz. Jak mówił współprzewodniczący, "15 lat to szmat czasu, wiele wysiłku, setki godzin dyskusji, zabiegów, doświadczeń i ciężkiej pracy".

Komisja Wspólna – jak zauważył – jest oryginalnie polskim wkładem w międzynarodowy system ochrony mniejszości, a zarazem organem wyjątkowym w skali światowej.

- W swoich piętnastoletnich dziejach nasza komisja miała pozytywne, ale i trudne momenty. (…) W ciągu tych piętnastu lat na forum komisji niektóre kwestie istotne dla mniejszości udało się rozwiązać. Niestety, jeszcze więcej pozostało do rozwiązania – powiedział Kuprianowicz. W swym wystąpieniu mówił też o potrzebach, w kierunku których Komisja powinna się zwrócić.

Członkowie komisji od współprzewodniczących pod koniec uroczystości otrzymali specjalne podziękowania, a po jej zakończeniu udali się na 71. spotkanie gremium.

W skład Komisji Wspólnej na równych prawach ze stroną rządową wchodzą przedstawiciele dziewięciu mniejszości narodowych, czterech mniejszości etnicznych oraz użytkowników języka regionalnego.

Komisja opiniuje projekty aktów prawnych, które dotyczą spraw mniejszości, a także programy, których jednym z celów jest ochrona i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości. Wśród jej zadań leży również przeciwdziałanie dyskryminacji osób należących do mniejszości.

Podstawą dla funkcjonowania organu jest Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

180 strażaków, 15 samolotów gaśniczych i 12 śmigłowców. Grecja walczy z pożarem

Stan Bruce'a Willisa dramatycznie się pogarsza: aktor nie pamięta już, że był gwiazdą kina

Awans niemal pewny! Lech rozgromił Breidablik aż 7:1

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”

Rihanna z dziećmi na premierze „Smerfów”! Gwiazda znów błyszczy – tym razem jako mama i... Smerfetka

Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta

Wójcik o ewentualnym wejściu Żurka do rządu: takich jaj jeszcze nie było

Brytyjski muzyk Ozzy Osbourne zmarł w wieku 76 lat

NASZ NEWS: Republika jako pierwsza ujawnia nowy skład rządu Tuska

Nitras sam ogłosił, że odchodzi. Politycy koalicji rozdają laurki, a opozycja gromy

USA opuszczą UNESCO. Jak decyzję tłumaczy administracja Trumpa?

Partyjna koleżanka Hołowni nowym ministrem kultury?

Zaskakujący zwrot w karierze Navasa. Kostarykanin opuszcza klub po pół roku

Najnowsze

180 strażaków, 15 samolotów gaśniczych i 12 śmigłowców. Grecja walczy z pożarem

Program W Punkt

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”

Rihanna z dziećmi na premierze „Smerfów”! Gwiazda znów błyszczy – tym razem jako mama i... Smerfetka

Małgorzata Manowska była gościem programu "Dzisiaj"

Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta

Bruce Willis ciężko choruje

Stan Bruce'a Willisa dramatycznie się pogarsza: aktor nie pamięta już, że był gwiazdą kina

Awans niemal pewny! Lech rozgromił Breidablik aż 7:1

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”