Przejdź do treści
13:11 Francja: Sąd orzekł zakaz ubiegania się o stanowiska publiczne przez pięć lat dla Marine Le Pen
13:06 Podlaskie: Apel o niewypalanie traw po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym
12:14 Polska: W RCB międzyresortowe spotkanie ws. zagrożenia pryszczycą
Republika O 17:30 gościem Ewy Bugały w Republice programie „Ewa Bugała wszystko jasne” będzie Małgorzata Paprocka, szef Kancelarii Prezydenta RP. Zapraszamy!
11:53 UE: PE zabiega o udział władz USA w majowej sesji w Strasburgu. Trwają starania o przyjazd Trumpa
11:40 Belgia: Strajk w całym kraju. W Brukseli odwołane wszystkie odloty, działa jedna linia metra
11:17 Olsztyn: Zarzuty dla mężczyzny, który ugodził kota nożem, nagrał to i zamieścił w internecie
10:57 Mazowieckie: Obcokrajowiec poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na lotnisku Modlin
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem. 1 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

M. Kamiński: Rząd wspiera i będzie wspierał prawa mniejszości narodowych i etnicznych

Źródło: PAP

Rząd wspiera i będzie wspierał prawa mniejszości narodowych i etnicznych; sytuacje, gdy ktoś ośmieli się naruszyć te prawa, spotkają się ze stanowczą reakcją państwa polskiego, którego mniejszości są współobywatelami – oświadczył w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w środę w Warszawie w uroczystości z okazji 15-lecia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowej i Etnicznych. - Przez lata komisja stała się ważnym miejscem, ważnym forum dialogu miedzy przedstawicielami państwa polskiego a obywatelami państwa polskiego reprezentującymi wszystkie zamieszkujące nasz kraj mniejszości narodowe i etniczne – podkreślił.

Kamiński stwierdził, że mniejszości narodowe i etniczne w Polsce to wspaniałe dziedzictwo historyczne otrzymane w spadku od I Rzeczpospolitej. - Rzeczpospolitej wielu narodów, wielu kultur i wielu religii. Jest to dla nas niezwykle ważna wartość, wartość, którą musimy wspólnie chronić – dodał.

- Jako minister spraw wewnętrznych chcę państwa zapewnić, że prawo do swobodnego kultywowania swojej tożsamości narodowej, swojej tożsamości kulturowej czy swojej tożsamości religijnej jest prawem nienaruszalnym, jest prawem fundamentalnym – mówił minister, kierując swe słowa do przedstawicieli mniejszości zgromadzonych na uroczystości.

Jak zapewnił, rząd wspiera prawa mniejszości narodowych i etnicznych do realizowania ich fundamentalnych wartości, a zarazem gwarantuje respektowanie tych praw.

- Gwarantujemy również to, że jeżeli ktokolwiek ośmieli się naruszyć prawa mniejszości narodowych w państwie polskim, jeżeli ktokolwiek ośmieli się atakować przedstawicieli mniejszości narodowych z tego tytułu, że przynależą do tej wspólnoty, zawsze taka sytuacja spotka się ze stanowczą reakcją państwa polskiego. Państwa, którego wy jesteście współobywatelami. Proszę, żebyście zawsze o tym pamiętali, że państwo polskie będzie chronić mniejszości narodowe i swoich obywateli, którzy zamieszkują nasz kraj - oświadczył szef MSWiA.

Podczas uroczystości minister w towarzystwie współprzewodniczących Komisji Wspólnej, podsekretarza stany w MSWiA Błażeja Pobożego i prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza, wręczył Krzyże Zasługi członkom Komisji.

Postanowieniem prezydenta RP na wniosek ministra SWiA za zasługi w działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został przedstawiciel mniejszości ormiańskiej, Edward Mier-Jędrzejowicz. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został natomiast przedstawiciel mniejszości tatarskiej, Artur Konopacki.

Po raz pierwszy Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zebrała się 21 września 2005 roku, o czym na uroczystości przypomniał Błażej Poboży.

- Te 15 lat stałej współpracy przekonuje nas, że to bardzo dobre rozwiązanie. Ta wspólna komisja, która jest miejscem dialogu, miejscem rozmowy, miejscem wypracowywania wspólnych, dobrych rozwiązań dla wszystkich obywateli państwa polskiego. To jest dobre miejsce współpracy dla państwa i dla strony mniejszościowej – podkreślił wiceminister, współprzewodniczący komisji.

Historia i dorobek prac Komisji Wspólnej musi być, jak mówił Poboży, spopularyzowany. "Dlatego podjęliśmy decyzję i miło mi zakomunikować, że doczekamy się publikacji okolicznościowej poświęconej działalności temu piętnastoleciu Komisji Wspólnej" – powiedział.

Głos podczas uroczystości zabrał również drugi współprzewodniczący, Grzegorz Kuprianowicz. Jak mówił współprzewodniczący, "15 lat to szmat czasu, wiele wysiłku, setki godzin dyskusji, zabiegów, doświadczeń i ciężkiej pracy".

Komisja Wspólna – jak zauważył – jest oryginalnie polskim wkładem w międzynarodowy system ochrony mniejszości, a zarazem organem wyjątkowym w skali światowej.

- W swoich piętnastoletnich dziejach nasza komisja miała pozytywne, ale i trudne momenty. (…) W ciągu tych piętnastu lat na forum komisji niektóre kwestie istotne dla mniejszości udało się rozwiązać. Niestety, jeszcze więcej pozostało do rozwiązania – powiedział Kuprianowicz. W swym wystąpieniu mówił też o potrzebach, w kierunku których Komisja powinna się zwrócić.

Członkowie komisji od współprzewodniczących pod koniec uroczystości otrzymali specjalne podziękowania, a po jej zakończeniu udali się na 71. spotkanie gremium.

W skład Komisji Wspólnej na równych prawach ze stroną rządową wchodzą przedstawiciele dziewięciu mniejszości narodowych, czterech mniejszości etnicznych oraz użytkowników języka regionalnego.

Komisja opiniuje projekty aktów prawnych, które dotyczą spraw mniejszości, a także programy, których jednym z celów jest ochrona i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości. Wśród jej zadań leży również przeciwdziałanie dyskryminacji osób należących do mniejszości.

Podstawą dla funkcjonowania organu jest Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

PAP

Wiadomości

PILNE: Sąd zdecydował. Nie będzie aresztu wobec Zbigniewa Ziobro

Po wypadku zablokowana DK17

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Hejterzy zatrudnieni w Spółkach Skarbu Państwa

Marine Le Pen z wyrokiem sądu. Czy wpłynie to na start w wyborach?

1000 lat historii Polski

Najpierw uciekli przez Ziobro, potem skierowali wniosek do sądu. Dziś ciąg dalszy

Indie z plecakiem i na własną rękę!

Morawiecki: to jest skandal! marszałek województwa zaczął niemal wprost grozić mieszkańcom

Po 60 godzinach od trzęsienia ziemi spod gruzów wciągnięto żywego człowieka

TYLKO U NAS

W śledztwie cisza, ale... Dobski bierze na tapet wartość zegarka Grodzkiego

Kolejny hejter w państwowej spółce. Totalizator przechowalnią dla „Moralesa”

Najnowsze

PILNE: Sąd zdecydował. Nie będzie aresztu wobec Zbigniewa Ziobro

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Hejterzy zatrudnieni w Spółkach Skarbu Państwa

Marine Le Pen z wyrokiem sądu. Nie może startować w wyborach

AKTUALIZACJA

Po wypadku zablokowana DK17

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół