Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
14:14 Warszawa: Kolejne dwa jeżozwierze na wolności, uciekły jednemu właścicielowi
14:06 Śląskie: Policja zatrzymała trzech mężczyzn podejrzanych o podpalenie 17-latka
13:40 Zabrze: Policja ustala tożsamość napastników, którzy zaatakowali Węgrów
13:02 Polska: Można wchodzić do wody na wszystkich bałtyckich kąpieliskach w kraju
12:33 IMGW: Czwartek i piątek bezchmurny; w sobotę na zachodzie na termometrach nawet 35 st. C
12:13 ONZ: w lipcu w Ukrainie zginęło 437 cywilów, najwięcej od marca 2022 r.
12:06 Gdańsk: Rozpoczął się proces grupy przestępczej związanej z agencją towarzyską
11:08 Ukraina: Co najmniej 345 żołnierzy zabitych przez siły Rosji, mimo że oddali się do niewoli
10:32 Świat: Kolumbia i Peru zacieśniają współpracę z USA w walce z przestępczością
10:10 Lubuskie: 20-latek aresztowany za ugodzenie nożem rówieśnika
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "GP" Perth zaprasza na WYSTAWY: "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II WŚ" oraz "STRATY WOJENNE POLSKI SPOWODOWANE PRZEZ NIEMCÓW PODCZAS II WŚ". Wystawy otwarte w weekendy do 17.08. Klub Gen. Sikorskiego, 7 Bellevue Road, Bellevue, Perth
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej" Rawa Mazowiecka II zaprasza na msze św. oraz spotkanie z ks. prof. Jarosławem Wąsowiczem połączone z wystawą IPN, 14 sierpnia, g. 17:00, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Pl. Piłsudskiego 9, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa, Stowarzy. Podhale w "Ogniu", Klub im. W. Zamoyskiego, Z. Kuras (syn) zapraszają na uroczystość uczczenia "Ognia" i jego żołnierzy, 13 sierpnia, g. 18, pomnik J. Kurasia "Ognia", park im. L. Kaczyńskiego, Zakopane
Wydarzenie Zakopane: 13 sierpnia odbędą się obchody 20. rocznicy odsłonięcia pomnika mjr. Józefa Kurasia „Ognia” i jego podkomendnych. Uroczystość zaplanowano na godz. 18:00 przy pomniku w Parku im. Lecha Kaczyńskiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Garwolinie i Starosta Powiatu Garwolińskiego zapraszają na wyjątkowe obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem m.in. żołnierzy i klas mundurowych, z salwą honorową, 14 sierpnia, godz. 18.00, Plac przed Starostwem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowa Sól zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, godz. 12:30 Msza Św. Parafia pw. WNMP na Pleszówku. Po Mszy Św. procesja z asystą ułańską, Godz. 14:14 defilada wojskowa Spod Ronda Ojca Medarda, Nowa Sól
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Pabianice zaprasza na Festyn Patriotyczno-Rodzinny 15 sierpnia, rozpoczęcie godz. 16:00 Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz.11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Świdnica, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne zapraszają na Obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 16.08, g. 12:30 Msza Św. Kościół pw. NMP Królowej Polski g. 13:45 Uroczystości pod tablicą 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Świdnica

List do prezydenta Gdańska ws. ochrony terenów Stoczni Gdańskiej

Źródło: flickr/ Gary Denham/CC BY-SA 2.0

Kilka organizacji i osób prywatnych zaapelowało w liście otwartym do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o opracowanie kompleksowej wizji rozwoju terenów postoczniowych oraz ochronę prawną jak największej liczby znajdujących się tam obiektów.

Sygnatariuszami listu, który podpisano przed historyczną salą BHP Stoczni Gdańskiej, są: Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Janusz Chilicki z Inicjatywy Społecznej "Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej", Elżbieta Rutkowska ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku, fotografik Michał Szlaga oraz urbanista Roman Sebastyański.

Chilicki powiedział dziennikarzom, że po raz pierwszy w obronie przed zniszczeniem obiektów postoczniowych wystąpiło wspólnie kilka różnych organizacji. – Chcemy zademonstrować, że jesteśmy razem. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasz głos będzie bardziej słyszalny – dodał.

Podkreślił, że lista sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Gdańska jest otwarta.

Inicjatorzy listu podkreślili, że są głęboko zaniepokojeni losem historycznych obiektów znajdujących się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej.

W ocenie autorów listu, w latach 2006-2012 ze wspomnianego obszaru zniknęło około 50 proc. architektury "często wyjątkowej", a także 1/3 stoczniowych żurawi i duża część naziemnych instalacji.

"Uważamy, że dziedzictwo Stoczni Gdańskiej, jako miejsca o niezwykle doniosłym znaczeniu dla historii Gdańska, Polski i Europy, jest w chwili obecnej chronione pod względem konserwatorskim w sposób niewystarczający (...) Usuwanie autentycznej tkanki tego miejsca prowadzi do stopniowej, bezpowrotnej utraty tożsamości terenów postoczniowych, które powoli stają się wielkim pustym placem" – czytamy w liście.

Sygnatariusze przypomnieli, że pojawiło się ostatnio kilka inicjatyw, które pomagają chronić postoczniowy krajobraz m.in. zewidencjonowanie wszystkich urządzeń dźwigowych, utworzenie Rady Interesariuszy Młodego Miasta (nowa dzielnica, która ma powstać na terenie dawnej stoczni, przyp.red.) oraz wpisanie ok. 240 obiektów do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

"Skuteczność tych działań jest jednak nikła, co powoduje, że maleją szanse zachowania unikatowego, przemysłowego charakteru tego obszaru w przyszłej nadwodnej dzielnicy Gdańska" – ocenili autorzy listu.

W związku z tym podpisani pod listem zaapelowali do prezydenta Gdańska o "stworzenie kompleksowej wizji rozwoju terenów postoczniowych i w zgodzie z nią, jak najszybsze objęcie ochroną prawną maksymalnej liczby obiektów znajdujących się na tym obszarze" poprzez np. wpis do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, objęcie ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź utworzenie na tym terenie Parku Kulturowego.

Ponadto, współautorzy listu wezwali, aby do czasu stworzenia nowej wizji rozwoju terenów postoczniowych wstrzymać wszelkie wyburzenia.

Wraz z ogłoszeniem listu otwartego do prezydenta Gdańska jego sygnatariusze założyli także stronę internetową – www.gdanskstocznia.pl.

Kierownik biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku Emilia Salach poinformowała, że list nie dotarł jeszcze do prezydenta miasta. – Po zapoznaniu się z jego treścią odpowiedź na pewno zostanie udzielona – zapewniła.

PAP