Lany poniedziałek i jego symbolika

Woda jest źródłem życia. Może też stać się groźnym żywiołem. Dziś Drugi dzień Świat Wielkanocnych, znany też jako Lany Poniedziałek. W Polsce ściśle związany z tradycją Śmigusa-Dyngusa. Zwyczaj pochodzi z czasów słowiańskich i polega na polewaniu się wodą.
Poniedziałkowe polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.
Kiedyś śmigus i dyngus były to dwa odrębne obyczaje. Śmigus oznaczał smaganie rózgą, gałązką, natomiast dyngus, oblewanie wodą. Rytuał był szczególnie oczekiwany przez panny, ponieważ zwiastował powodzenie i szybkie za mąż pójście.
Dawniej obchodzono też tak zwany lany wtorek, który był dniem dyngusowego rewanżu. Wtedy dziewczęta oblewały wodą chłopaków.
Pomimo, że śmigus – dyngus przetrwał do dziś, nie jest już tak dynamiczny jak dawniej, mówi dr Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Zwyczaj polewania się wodą jest nieodłącznym elementem drugiego dnia Świąt Wielkanocnych.
W tym roku pogoda nie sprzyja kultywowaniu tradycji oblewania wodą.
Policjanci przestrzegają nawet przed chuligańskimi wybrykami, które mogą zakończyć się wysoką grzywną. Rażące naruszenie nietykalności może grozić nawet więzieniem.
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości
Najnowsze

Warszawa: uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 20-lecia śmierci św. Jana Pawła II. Zaproszenie na 4 kwietnia

Hejtował przeciwników PO. "Pablo Morales" dostał 100 tysięcy od Totalizatora Sportowego

RPP obniży stopy procentowe? Co z inflacją? Glapiński składa deklarację
