KRRiT powinna teraz wydać raport o swojej pracy. Teraz my powinniśmy ocenić całokształt konsekwencji pracy tej instytucji – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Kruk na antenie Telewizji Republika. W ten sposób odniosła się do raportu sporządzonego na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w którym zarzucono Telewizji Publicznej stronniczość.
– Na tle Europy mamy wyjątkową sytuację. W Polsce 80 proc. finansowania mediów publicznych pochodzi z reklam, a to oznacza uzależnienie mediów publicznych od rynku. Mamy do czynienia z komercjalizacją. Jedną z podstawowych funkcji mediów publicznych jest podniesienie poziomu oferty medialnej. Dziś TVP nie spełnia tej roli, ale wierzę, że tak się stanie – mówiła w rozmowie z Piotrem Wężem posłanka PiS.
Kruk zapowiedziała także, że wprowadzenie obowiązkowej opłaty abonamentowej na media publiczne ma to zmienić. Nowa opłata ma wejść w życie wraz z uchwaleniem tzw. dużej ustawy medialnej i będzie dołączana do rachunku za elektryczność. Nowy abonament ma być o połowę tańszy od obecnego.
– To będą duże pieniądze dla mediów publicznych, ale one są potrzebne. Złe finansowanie to jedna z przyczyn kłopotów, które dziś mamy – przekonywała. – W tym systemie, który mamy dzisiaj płacenie za abonament jest niesprawiedliwe i nieściągalne, a to powinna być sprawiedliwa danina. Obecny system nie daje podstawy do finansowania mediów publicznych – powiedziała. Poseł dodała, że w tej chwili 3/4 pracowników w TVP to administracja, a zaledwie 1/4 osób pełni misję telewizji.
Poseł odniosła się także do raportu przedstawionego we wtorek przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Według raportu "Wiadomości" TVP 1 nie spełniają wymogów pluralizmu i bezstronności, opisując w większym stopniu niż "Fakty” TVN i "Wydarzenia” Polsatu działania rządu i prezydenta w pozytywnym świetle. CZYTAJ WIĘCEJ
– Nie można oceniać takich rzeczy po trzech miesiącach działania nowego zarządu. Program TVP jest dopiero konstruowany – uznała, dodając, że raport KRRiT jest "żenujący". – KRRiT powinna teraz wydać raport o swojej pracy. Teraz my powinniśmy ocenić całokształt konsekwencji pracy tej instytucji – stwierdziła.
Kruk przyznała, że ma żal do KRRiT, bo instytucja ta nie zareagowała na to, że "utraciliśmy media publiczne w zakresie programowym", a także za to, że "nie podjęła działań w zakresie finansowania mediów".
CZYTAJ TAKŻE:
Co z dużą ustawą medialną? Sellin: Projekt trafi do Sejmu w ciągu najbliższych dni
TVP: Nie prowadzimy prac nad alternatywną ustawą medialną
TVP odpowiada na raport KRRiT: To skompromitowane gremium nie ma moralnego prawa do zabierania głosu