Przejdź do treści

Krakowska prokuratura wystąpiła do USA o raport dotyczący działań CIA w Polsce

Źródło: SXC.HU

Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wystąpiła do USA o udostępnienie raportu dotyczącego działań CIA. Streszczenie raportu opublikował na początku grudnia Senat USA.

 – W ramach wniosku o pomoc prawną prokuratura wystąpiła do strony amerykańskiej o udostępnienie pełnej wersji raportu komisji senackiej – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty.

Jak dodał, Polska wystąpi także o udostępnienie opublikowanego w nocy z poniedziałku na wtorek raportu Amnesty International w tej sprawie.

Wniosek o udostępnienie pełnej wersji raportu Senatu USA jest szóstym wnioskiem o pomoc prawną do USA w śledztwie. Do tej pory Polska uzyskała odpowiedź na pierwszy - odmowną, ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Po opublikowaniu streszczenia raportu prok. Kosmaty mówił, że raport ma znaczenie dla śledztwa na dwóch płaszczyznach: pierwsza to ustalenia faktyczne, jakie zostały dokonane w trakcie senackiego śledztwa, a druga to ewentualne dowody, które mogą być wskazane w raporcie.

Więzienia w Polsce?

W opublikowanym przez Senat USA streszczeniu raportu stwierdzono m.in., że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. W liczącym 525 stron dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA.

Według raportu techniki, jakich używali agenci CIA przesłuchując podejrzanych o terroryzm, obejmowały m.in. podtapianie (waterboarding), pozbawianie snu, utrzymywanie w trudnej pozycji przez długi czas. Według senatorów, te metody wykraczały poza granice prawa, a CIA nie uzyskała zgody prawników administracji republikańskiego prezydenta George'a W. Busha na ich stosowanie. Senatorowie wskazali też, że CIA wprowadzała w błąd polityków i opinię publiczną, gdyż jej przesłuchania były "o wiele bardziej brutalne" niż agencja kiedykolwiek informowała.

Wzmocnione (techniki) przesłuchań" były nieskuteczne i nigdy nie dostarczyły informacji, które miałyby doprowadzić do udaremnienia "nieuchronnego zagrożenia terrorystycznego – głosi raport.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. W połowie października ubr. śledztwo zostało przedłużone o kolejne sześć miesięcy, tj. do 11 kwietnia.

W styczniu 2014 r. "Washington Post" napisał m.in., że Polska miała dostać w 2003 r. od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Kiejkutach. Zaraz po tej publikacji krakowska prokuratura ujawniła, że w śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie będącej w chwili czynu funkcjonariuszem publicznym. Nie podano, ani kto to jest, ani kiedy zarzuty postawiono.

W marcu 2012 r. "Gazeta Wyborcza" napisała, że zarzut ws. więzień CIA postawiła w styczniu 2012 r. b. szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu prowadząca wówczas to śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Według "GW", chodziło o przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego przez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych. Siemiątkowski nie komentował sprawy.

Pod koniec lipca br. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. Obaj twierdzą, że w latach 2002-03 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować. Polska odwołała się od tego wyroku.

pap

Wiadomości

HIT DNIA

Tusk dostał rykoszetem. Rumuński polityk przypomniał jego zdjęcie z Putinem!

Brudziński z pytaniem do ekipy Tuska: wszystkich nas zamknięcie?

Populizm – najbardziej znienawidzona ideologia w UE! | Zdaniem Kowalskiego

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 15.03.2025 | TV Republika

Kaczyński mówi o "zbrodni". Zapowiada też kroki prawne!

Tragiczne zderzenie auta z szynobusem na przejeździe kolejowym

TYLKO U NAS

UE gotowa do łamania zasad demokracji - wywiad z Geroge Simionem

Jarosław Kaczyński: Barbara zginęła, bo była od nas

Barbara Skrzypek nie żyje. Prezes PiS: to dla mnie ogromny cios

Nie żyje Barbara Skrzypek. Sakiewicz: to pierwsza ofiara reżimu

Szefernaker: Barbara Skrzypek zapłaciła najwyższą cenę

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

PILNE: Nie żyje Barbara Skrzypek, współpracownica Kaczyńskiego. To efekt przesłuchania?

Wędrówki po Tatrach? Ratownicy odradzą robić tego teraz

SPRAWDŹ TO!

Przestali się kryć. Niemiecki europoseł uderza w USA. "Mam dosyć!"

Podhale: Opady śniegu tak mocne, że giną ludzie

Najnowsze

UE gotowa do łamania zasad demokracji - wywiad z Geroge Simionem

TYLKO U NAS

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 15.03.2025 | TV Republika

Kaczyński mówi o "zbrodni". Zapowiada też kroki prawne!

Tragiczne zderzenie auta z szynobusem na przejeździe kolejowym

Jarosław Kaczyński: Barbara zginęła, bo była od nas

Tusk dostał rykoszetem. Rumuński polityk przypomniał jego zdjęcie z Putinem!

HIT DNIA

Brudziński z pytaniem do ekipy Tuska: wszystkich nas zamknięcie?

Populizm – najbardziej znienawidzona ideologia w UE! | Zdaniem Kowalskiego