Komorowski: Posiedzenie RBN dotyczyło umacniania obronności Polski
Umacnianie obronności Polski w kontekście zmiany sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, były tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował prezydent Bronisław Komorowski.
Jak powiedział prezydent, posiedzenie Rady dotyczyło "wyciągania wniosków" i kształtowania "pewnych rozwiązań w związku ze zmianą w środowisku bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO i ze względu na kryzys o charakterze militarnym w relacjach między Rosją a Ukrainą".
Komorowski poinformował, że wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak przedstawił główne założenia projektu polityczno-strategicznej dyrektywy obronnej, która ma być rozwinięciem strategii bezpieczeństwa narodowego RP przyjętej przez rząd we wtorek.
Komorowski dodał, że przedmiotem spotkania były "wcześniej omawiane, także na posiedzeniach RBN, wnioski i propozycje związane ze wzmocnieniem całego systemu obronnego kraju we wszystkich obszarach, od czysto militarnych począwszy po kwestie zarządzania politycznego na wypadek kryzysu". Jednym z tematów były, jak poinformował prezydent, przedstawione przez szefa BBN Stanisława Kozieja główne założenia projektu doktryny cyberbezpieczeństwa, związanej z zagrożeniami nowego typu.
Przed obradami prezydent wręczył nominacje trojgu nowym członkom Rady. Nominacje do RBN odebrali nowi szefowie MSW, MSZ i KPRM - Teresa Piotrowska, Grzegorz Schetyna i Jacek Cichocki, który koordynuje służby specjalne. W związku ze zmianami w składzie Rady Ministrów po powołaniu rządu Ewy Kopacz, w Radzie nie zasiada już dotychczasowy szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. W RBN pozostali też zasiadający w niej wcześniej z racji zajmowania innych stanowisk: premier Kopacz, marszałek Sejmu Radosław Sikorski i lider PO Donald Tusk, którego w środę nie było na posiedzeniu.
Pytany o powód nieobecności Tuska prezydent odparł, że sformalizowanie przywództwa premier Kopacz w PO jest sprawą samej partii. - Jestem przekonany, że obecność pani premier wyczerpuje kwestię pod tytułem obecność przedstawicieli czy szefa ważnego środowiska politycznego - dodał.
RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. Obecnie w skład Rady wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, wicepremier i szef PSL Janusz Piechociński, wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki, przewodniczący PO Donald Tusk, szef SLD Leszek Miller, szef Twojego Ruchu Janusz Palikot oraz przewodniczący klubu Sprawiedliwej Polski Jarosław Gowin. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnował z członkostwa w RBN.