Komisja ds. służb specjalnych zajmie się stanem zagrożenia terrorystycznego w Polsce
W czwartek zbierze się sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Jak poinformował jej przewodniczący Marek Opioła (PiS), w posiedzeniu wezmą udział m.in. ministrowie oraz szefowie służb specjalnych.
– Zwołałem spotkanie w tej sprawie na czwartek. Zaprosiłem ministrów i szefów służb specjalnych oraz służb mundurowych podległych MSWiA i szefowi MON – zapowiedział Opioła. Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych podkreślił, że chodzi o informacje na temat stanu bezpieczeństwa Polski oraz działania antyterrorystyczne podejmowane przez służby.
Przed świętami projekt ustawy antyterrorystycznej zaprezentowali szef MSWiA Mariusz Błaszczak i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Zgodnie z założeniami za zapobieganie aktom terrorystycznym odpowiedzialna będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, natomiast reagować na te zdarzenia mają służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.
Uprawnienia ABW
Projekt zakłada też możliwość natychmiastowego wydalania z kraju cudzoziemców, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Odwołanie się od decyzji ministra będzie możliwe, ale już spoza granic Polski. Co więcej, projekt dopuszcza całodobowe prowadzenie rewizji, zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni oraz obowiązek rejestrowania telefonów z kartami prepaid. CZYTAJ WIĘCEJ
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zapowiedział w zeszłym tygodniu, że własną opinię dotyczącą ustawy antyterrorystycznej przygotuje jeszcze przed jej uchwaleniem. Jak wyjaśnił, szczególnie niepokoi go zapis dotyczący "czynu terrorystycznego". Dodał, że proponowane przez rząd przepisy chce porównać z rozwiązaniami funkcjonującymi w innych krajach UE. CZYTAJ WIĘCEJ