Komisja Europejska zakwestionowała podatek handlowy
Podatek handlowy, który wszedł w życie od września 2016 r., został zakwestionowany przez Komisję Europejską. Ustawa o podatku handlowym ma być badana pod kątem naruszenia prawa Unii Europejskiej.
Komisja Europejska zakwestionowała dziś podatek handlowy. Zgromadzona została już przez instytucje unijne cała wymaga dokumentacja dyrekcji generalnej do sprawy konkurencji. Podczas wszczęcia oficjalnego dochodzenia przez KE, ustawa o podatku handlowym zostanie zawieszona aż do jego zakończenia. Nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia podatku handlowego został już wydany. Komisja zbada ustawę o podatku pod kątem zgodności z prawem unijnym,
Podatek handlowy w Polsce wszedł w życie 1 września 2016 r. Opodatkowano przychód ze sprzedaży detalicznej, dokonywanej na rzecz konsumentów. Usta wprowadziła dwie stawki podatku od handlu – 0,8% od przychodu między 17 a 170 mln złotych i 1,4% od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Według wyliczeń rządu, podatek handlowy przyniesie budżetowi państwa 1,6 mld zł przychodu w roku 2017.
Według „Rzeczpospolitej” Komisja Europejska podjęła już werdykt o zablokowaniu handlowego podatku obrotowego i na dniach zostanie one przekazany polskiemu rządowi. To nie pierwsze zakusy KE na podatek handlowy – wcześniej wyrażała ona zastrzeżenia w sprawie podatku na Węgrzech. W sprawie polskiej Komisja od kilku miesięcy zgłaszała wątpliwości, traktując podatek jako niedozwoloną pomoc publiczną.