Jak poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas, jutro na cotygodniowym posiedzeniu komisji, jednym z omawianych tematów będzie kryzys związany z Trybunałem i zmianami wprowadzanymi przez polskie władze.
– Komisja Europejska w środę będzie rozmawiać o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i ewentualnych dalszych działaniach w ramach procedury ochrony praworządności – poinformował Margaritis Schinas. Jak podają media, po posiedzeniu KE odbędzie się konferencja prasowa wiceprzewodniczącego komisji – Fransa Timmermansa.
1 czerwca Komisja Europejska przyjęła krytyczną opinię na temat stanu praworządności w Polsce. Nie została ona jednak opublikowana. O poufności dokumentu zadecydowała sama Komisja. Również Komisja dała polskiemu rządowi dwa tygodnie na wystosowanie w tej sprawie odpowiedzi. Termin ten minął 15 czerwca. Pod koniec czerwca Polska przesłała do Komisji Europejskiej odpowiedź na opinię w sprawie stanu praworządności w naszym kraju. CZYTAJ WIĘCEJ
Styczeń : rozpoczęcie wstępnej fazy procedury kontroli praworządności
– Komisja będzie się przyglądać temu jak działa praworządność w Polsce – zapowiadał w styczniu na konferencji po spotkaniu Komisji Frans Timmermans. Polityk zapowiedział wówczas, że monitoring sytuacji w Polsce odbędzie się w ramach procedury państwa prawnego w Unii Europejskiej.
Zapoznanie się przez Komisję Europejską z sytuacją w Polsce oraz dialog z władzami to początek procedury kontroli praworządności, jaką może przeprowadzić komisja w każdym kraju członkowskim. Kolejnymi krokami są rozmowy z władzami oraz wydanie przez KE rekomendacji dla Polski w zakresie analizowanych spraw – w tym wypadku chodzi o funkcjonowanie TK i nowelizację ustawy medialnej.
Kolejnym krokiem, w wypadki niewywiązania się przez państwo członkowskie z zaleceń i zobowiązań KE, komisja może wszcząć procedurę ograniczania praw państwa w organach UE. Jedną z konsekwencji może być odebranie Polce głosu na forum Komisji Europejskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ:KE pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. "Naprawimy zaniedbania i zaniechania PO-PSL