W ten weekend kolejni ochotnicy zasilą szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Powołania do służby odbywają się w Toruniu, Świętoszowie, Kielcach, Radomiu i podkrakowskiej Rząsce, Szczecinie oraz podlaskim Osowcu.
W szeregi Terytorialsów wstąpi kolejnych 300 polskich obywateli, z czego dwie trzecie z nich rozpoczyna szkolenia podstawowe, a pozostali wyrównawcze. Powołania odbywają się do brygad OT na terenie województw: mazowiedzkiego, kujawsko - pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.
Dwustu ochotników przejdzie 16-dniowe szkolenia podstawowe, są one przeznaczone dla tych, którzy nie odbywali do tej pory żadnej formy służby wojskowej. Stu ochotników to rezerwiści, którzy już wcześniej złożyli przysięgę wojskową, oni przejdą 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.
16-dniowe szkolenie podstawowe jest przepustką do dalszej służby w WOT. Szkolenie obejmuje naukę podstawowych działań taktycznych, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielania pierwszej pomocy, ewakuacja rannego z pola walki, posługiwanie się mapą. Szkolenia kończy test nabytych umiejętności w formie tzw. pętli taktycznej. To też egzamin dla instruktorów, którzy zostaną ocenieni za skuteczność nauczania i umiejętność przekazywania wiedzy. W ostatnim dniu szkolenia podstawowego rekruci złożą przysięgi na sztandar wojskowy. Zaprzysiężenia wstępujących dzisiaj i jutro ochotników odbędą się 12 i 13 grudnia.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę ochotniczą w systemie rotacyjnym, aby zostać żołnierzem nie trzeba rezygnować z dotychczasowej aktywności. Obecnie w WOT pełni służbę już 26 tys. żołnierzy. Formacja bardzo aktywnie angażuje się we wsparcie działań państwa na kierunku walki z pandemią.
Statystyczny żołnierz WOT – ochotnik ma 32 lata, co trzeci ma wyższe wykształcenie, w tym 40% legitymuje się dyplomem uczelni technicznej. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już 16% żołnierzy formacji.