Kolejne Bayraktary dla polskiego wojska! Sprawdź, co potrafi ten sprzęt
"Kolejne Bayraktary trafiły do Wojska Polskiego. Przeprowadzone w bazie w Mirosławcu testy sprawdzające dronów zakończyły się pozytywnie", przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
"Kolejne Bayraktary trafiły do Wojska Polskiego. Właśnie pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające dronów, które zostały przeprowadzone w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Pierwszy zestaw został dostarczony w październiku 2022 r.", napisał na Twitterze minister Błaszczak.
Kolejne Bayraktary trafiły do Wojska Polskiego. Właśnie pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające dronów, które zostały przeprowadzone w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Pierwszy zestaw został dostarczony w październiku 2022 r. pic.twitter.com/Lixp787SFI
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) April 14, 2023
Umowę na zakup o wartości blisko 270 mln dolarów, podpisano w maju 2021. Kontrakt dotyczy dostaw czterech zestawów (każdy po sześć aparatów latających) wraz z mobilnymi stacjami kontroli, symulatorami, zapasem części zamiennych i naprowadzanymi laserowo pociskami MAM-L i MAM-C. Dostawom, które mają się zakończyć w 2024 roku, towarzyszą szkolenia i wsparcie logistyczne. Przewidziano przekazanie technologii niezbędnych, by sprzęt serwisować w Polsce.
TB2 jest przeznaczony do zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych, którym służą kierowane pociski rakietowe przenoszone na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. System awioniki umożliwia w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.
Dron mierzy 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości. Lot może trwać maksymalnie 27 godzin. Masa startowa bezzałogowca to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.
Bayraktar TB2 zalicza się do bezzałogowych statków powietrznych średniego pułapu, dużej długotrwałości lotu (medium-altitude long-endurance - MALE).