Tylko w 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują około 700 stojaków rowerowych, m.in. dzięki inwestycjom współfinansowanym z projektów unijnych. Na kolejowej mapie Polski jest już ponad 15 000 stojaków na 1780 stacjach i przystankach oraz przy około 400 dworcach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z zarządcą dworców zapewniają dogodne łączenie podróży rowerem i pociągiem.
W 2021 r. najwięcej stanowisk dla jednośladów Polskie Linie Kolejowe zamontowały w województwie wielkopolskim – 304 stojaki na 29 stacjach i przystankach. 130 nowych stojaków mają rowerzyści w Kościanie, 34 przybyły w Lesznie, 15 na stacji Poznań Wschód. Mocowania na jednoślady w ubiegłym roku zostały zapewnione m.in. na stacjach Solec Wielkopolski, Stęszew, Włoszakowice i przystankach Biała Pilska, Błotnica i Starkowo. W Wielkopolsce cykliści mają do dyspozycji ponad 1300 stojaków na blisko 90 stacjach i przystankach.
Na nowy sezon rowerowy ponad 15 000 stojaków na 1780 stacjach i przystankach oraz przy około 400 dworcach. @PKP_PLK_SA wspólnie z @PKP_SA zapewniają dogodne łączenie podróży najbardziej ekologicznymi środkami transportu - rowerem i pociągiem 👉https://t.co/79EaroGaWH pic.twitter.com/kPAbyBVoEX
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) May 30, 2022
W województwie mazowieckim w 2021 r. zostało zamontowanych 225 stojaków na 16 stacjach i przystankach. Po 10 stojaków zyskali podróżni m.in. w Bartodziejach, Lesiowie i Strzyżynie. Nowe miejsca na jednoślady są np. w Toporze, Dobieszynie i Kruszynie. Rowerzyści na Mazowszu mają do dyspozycji ponad 1700 stojaków rowerowych w ponad 160 lokalizacjach.
Nowe stojaki od ubiegłego roku są także m.in. w województwie zachodniopomorskim. To 200 stojaków w około 50 lokalizacjach. Po 5 stojaków stanęło m.in. w Godkowie, Chojnie i Grzędzicach. Miejsca na rowery są m.in. na stacjach i przystankach Darłowo, Gwda Mała, Kalisz Pomorski. Łącznie w woj. zachodniopomorskim jest ponad 560 stojaków w ponad 140 miejscach.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. montują ułatwienia dla rowerzystów także w ramach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego.
W zeszłym roku miejsca dla rowerów powstały m.in. w woj. lubelskim na stacjach i przystankach: Parczew Kolejowa, Parczew, Laski, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Berejów, Tarło, Pałecznica (w ramach modernizacji linii Łuków - Lublin) oraz w województwie łódzkim – Łódź Retkinia, Kolumna, Pabianice (w ramach prac na odcinku Łódź Kaliska - Zduńska Wola).
W ciągu ostatniego roku stojaki rowerowe pojawiły się m.in. przy zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw dworcach: Skarżysko-Kamienna, Czarna, Biadoliny, Sterkowiec, Pomiechówek, Kraków Swoszowice czy Bolesławiec. Wiosną rozpoczęła się przebudowa dwunastu dworców w Dolinie Popradu, przy każdym z nich znajdą się stojaki rowerowe zlokalizowane pod wiatą, które będzie dodatkowo posiadała specjalną strefę odpoczynku dla właścicieli jednośladów.
Co więcej, przy coraz większej liczbie zmodernizowanych dworców, w pobliżu stojaków, montowane są stacje do samodzielnej naprawy rowerów wyposażone w podstawowe narzędzia do tego przeznaczone.