Kochasz góry i nie zaplanowałeś wolnego czasu? Wolontariat TPN jest właśnie dla ciebie!
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poszukują wolontatiuszy, którzy zdecydują się pilnować… krokusów. Ich zadaniem będzie stanie na straży ich nietykalności. Pierwsze krokusy, jak co roku, pojawiły się już w Dolinie Chochołowskiej.
Wraz z początkiem wiosny w Tatrach pojawiają się nowe zadania dla wolontariuszy. W kwietniu są to prace związane z patrolowaniem polan krokusowych, sprzątaniem szlaków i otoczenia dróg publicznych.Na długi weekend majowy są dodatkowe zadania przy obsłudze ruchu turystycznego.
Ubiegły rok okazał się rekordowy w kwestii przybyłych do Doliny Chochołowskiej turystów. Tylko w jeden kwietniowy weekend, zawitało tam 70 tys. osób.
Mimo patroli pracowników TPN i wolontariuszy zdarzali się turyści, którzy wchodzili wprost w kwitnące krokusy, rozkładali na kwiatach koce czy nawet wjeżdżali w nie samochodami. Były też skrajne zachowania, gdzie turyści chcieli rozpalać grille wśród krokusów. Nagminnie turyści wchodzili w krokusy, aby zrobić sobie zdjęcie na ich tle i pochwalić się tym na profilach społecznościowych. To jednak zachowanie naganne- mówi koordynator wolontariatu w TPN Dariusz Giś.
Mimo największej popularności tego miejsca, kwiaty zwiastujące nadejście wiosny można ujrzeć również w Dolinie Kościeliskiej bądź na Kalatówkach.
Lista aktualnych zadań znajduje się na stronie http://tpn.pl/wolontariat/zadania. Limity osób na zadania terenowe wynikają głównie z możliwości zakwaterowania. Osoby, które mają własne zakwaterowanie, mogą być przyjęte poza limitem. W takiej sytuacji prosimy o bezpośredni kontakt z koordynatorem w celu ustalenia szczegółów.
Wszystkie osoby zainteresowane przyłączeniem się do wolontariatu (w różnych formach: indywidalnej, grupowej, rodzinnej, firmowej) proszone są o kontakt z koordynatorem wolontariatu w TPN: Dariusz Giś, tel. 669 633 647, e-mail [email protected].
Mimo ochoczych zamiarów odwiedzenia dolin wciąż należy pamiętać o tym, że nieznacznie wyżej, zima trwa w najlepsze. Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.