Przejdź do treści
Kiszczak i Jaruzelski jednak osądzeni za zbrodnie - na obrazie wybitnego malarza. Jerzy Oleksiak dziś w Wywiadzie z chuliganem

Rotmistrz Witold Pilecki znów w sądzie, ale nie wymizerowany w łachmanach, jak na słynnym zdjęciu, ale jako oskarżyciel, w polskim mundurze rotmistrza. A na ławie oskarżonych kolejni władcy PRL. Numer na szyi każdego z nich to data ich przestępstw. To jeden z obrazów Jerzego Oleksiaka w tworzonym przez niego cyklu „Ludzie Cogito”. Wybitny malarz, mający wystawy w Niemczech, Anglii, Austrii czy Norwegii, będzie dziś o 22.00 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Jeszcze trochę wynędzniały, ale w pięknym mundurze rotmistrza. On oskarża, a na ławie oskarżonych siedzą kolejni przywódcy PRL. - Żołnierze Wyklęci mieli na szyi tabliczki ze swoimi nazwiskami, więc wykorzystałem ten motyw, by pokazać, że teraz to komuniści zostają skazani na hańbę. Nie mają krawatów, z którymi byli kojarzeni za komuny. Nie zdążyliśmy ich osądzić, jednak dziś dokonuje się to w symboliczny sposób – mówi Jerzy Oleksiak w „Wywiadzie z chuliganem”.

Podczas pogrzebu płk Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” obraz Jerzego Oleksiaka wystawiony został w kościele obok trumny odnalezionego bohatera. Pokazuje on twarz „Łupaszki”, która przedziera się na powierzchnię spod nagrobnej płyty, a jego ręce już wyłamują jej brzegi.

- Tak chowani byli Żołnierze Wyklęci, przykrywani płytami chodnikowymi, zalewani betonem. On wyłania się z takiej płyty grobowej. Tu nie chodzi o portret Łupaszki, lecz całą symbolikę tych, którzy walczyli z komunistycznym okupantem, stąd tytuł Grób Niezłomnego Żołnierza – mówi Oleksiak.

Ale wraz z „wyklętymi” powinni wrócić jak najszybciej do świadomości inni niezłomni bohaterowie – ci wygnani. Jednym z „Ludzi Cogito” jest na obrazie Oleksiaka generał Stanisław Maczek. Bohater II wojny światowej, który pod Falaise przyśpieszył porażkę Hitlera, po wojnie pracuje w Anglii jako… barman. W restauracji wisi na gwoździu jego odszykowany mundur, jakby czekał na lepsze czasy. - To jest niesamowita postać, niszczona przez komunistów, którzy odebrali bohaterowi obywatelstwo polskie i niesprawiedliwie potraktowana przez Zachód – mówi Oleksiak.

W lutym 1989 r., gdy trwał „okrągły stół” Mieczysław Rakowski wystosował list do sędziwego gen. Stanisława Maczka. „Ubolewam” – napisał o odebraniu mu obywatelstwa przez PRL. Maczek nie odpowiedział. W „The Scotsman” oświadczył zaś o liście: „z górą 40 lat spóźniony nie dał mi żadnej satysfakcji i zupełnie nie zmienił mego negatywnego stosunku do władz Polski Ludowej. Na tym kończę ten temat”.

Jerzy Oleksiak jest uznanym portrecistą – jego znany obraz przedstawiający Jana Pawła II wisi w polskiej ambasadzie w Watykanie, galerie rektorów zamówiły u niego trzy poznańskie uczelnie. Obrazy maluje jak w czasach renesansu, często przez wiele miesięcy

- Dla mnie zawsze niedoścignionymi wzorami byli ci dawni, starzy mistrzowie i byłbym nie w porządku wobec siebie, gdybym nie pokazał tych postaci, tak jak je czuję. Wiem, że to jest benedyktyńska praca, ta technika jest trudna, maluję farbą olejną, tradycyjnie – mówi.

W serii „Ludzie Cogito” namalował obrazy przedstawiające także – w kolejności alfabetycznej abp Antoniego Baraniaka, Jana Pawła II, Zbigniewa Herberta, Lecha Kaczyńskiego, Jana Olszewskiego, ks. Jerzy Popiełuszkę, Irenę Sendlerową, Danutę Siedzikównę „Inkę”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i Annę Walentynowicz.

Wiadomości

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Najnowsze

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO