Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kiedy Niemcy zapłacą za krzywdę Polaków? „Potrzebujemy czasu” - twierdzi ambasador

Źródło: canva.com

Ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling przyznał w rozmowie z mediami, że "strona niemiecka rozmawia z polskim rządem na temat odszkodowań dla ofiar II wojny światowej, jednak potrzeba czasu, aby wypracować szczegóły". Co kuriozalne, stwierdził on, że "dalsze kroki w tej sprawie nie są związane z żadną konkretną datą". Wychodzi na to, że kilkadziesiąt lat, które upłynęły od zakończenia II wojny światowej, to wciąż za mało. Niestety, koalicja 13 grudnia wyraźnie na to pozwala.

Zapowiedź wsparcia dla żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych w II wojnie światowej padła podczas pierwszych od 2018 r. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, do których doszło na początku lipca, jednak szczegóły tej pomocy pozostały niesprecyzowane. I z pewnością - prędko się tak nie stanie. Stanowisko koalicji 13 grudnia jest w tej kwestii jasne. 

W zeszłym tygodniu podczas spotkania z dziennikarzami pełnomocnik rządu ds. współpracy polsko-niemieckiej Krzysztof Ruchniewicz podkreślał, że na stole "jest propozycja zgłoszona przez stronę niemiecką". Harmonogram działań dalej pozostaje jednak nieznany.

"Potrzeba czasu". Wciąż mieli go za mało?

Pytany o tę sprawę przez media, ambasador Niemiec Viktor Elbling zapewnił o "silnej woli", aby szybko przyznać odszkodowania - zwłaszcza, że ich adresatami są osoby już w podeszłym wieku. Podał, że rozmowy wciąż trwają. 

"Konsultacje międzyrządowe były na początku lipca, teraz mamy 3 września. Nie minęło jeszcze tak dużo czasu. Potrzebujemy czasu, żeby wypracować szczegóły"

 - stwierdził ambasador.

"Jesteśmy w trakcie rozmów, jednak nie należy oczekiwać jakichś ogłoszeń w rozmowie z mediami. Kwestia zadośćuczynień nie jest też związana z jakąś konkretną datą" - mówił, dopytywany o sugestie, zgodnie z którymi Berlin mógł zakomunikować kolejny krok w tej sprawie przy okazji 85. rocznicy II wojny światowej"

 - brnął dalej.

To kuriozalne, szczególnie z uwagi na to, że Berlin miał czas na faktycznie załatwienie kwestii reparacji i odszkodowań personalnych. Z obecną ekipą rządzącą, zdaje się to mało realne. 

Według szacunków Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, jeszcze żyjących ofiar III Rzeszy jest od 60 do 80 tys., czyli blisko dwa razy więcej niż zakładano w pierwotnych wyliczeniach. W zeszłym tygodniu Ruchniewicz informował, że dane dotyczące liczby osób, które mogłyby skorzystać z odszkodowań, zostały przekazane przez Fundację do polskiego MSZ.

Pełnomocnik rządu ds. współpracy polsko-niemieckiej wskazywał również, że odszkodowania są jednym z trzech elementów całościowego zadośćuczynienia, w którego skład ma wejść również budowa Domu Niemiecko-Polskiego oraz wspólna polityka w zakresie obronności i bezpieczeństwa.

Co z reparacjami?

Przypominamy jednocześnie - koalicja 13 grudnia pod wodzą Donalda Tuska wtóruje obecnie narracji niemieckiej, jakoby kwestia reparacji wojennych dla polski była "sprawą zamknietą". Ciekawe czy polacy którzy pamietaja tamten okres twierdza tak samo. Bardzo wątpliwe. 

1 września, podczas obchodów 85. rocznicy wybuchu wojny, prezydent Andrzej Duda podkreślił w Wieluniu, że kwestia reparacji nie jest załatwiona. 

"Tego wszystkiego, co straciliśmy przez ponad 40 lat bycia za 'żelazną kurtyną' nikt nam nie rozliczy i nikt nam nie wyrówna, ale za te wyliczalne straty, które ponieśliśmy w wyniku wojny i napaści, zadośćuczynienie nie tylko jest możliwe, ale jest należne"

 - mówił wówczas Andrzej Duda.

"My Polacy go oczekujemy"

 - podkreślił.

Więcej w tekście: 85 lat temu Niemcy napadli na Polskę. Prezydent: Sprawa nigdy nie została załatwiona [wideo]

Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie poniżej tekstu!

Źródło: Republika, PAP

Oddaj swój głos

Co sądzą Państwo o wypowiedzi ambasadora Niemiec?

Choices

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza