– Nie wszystkie kwestie można rozwiązać poprzez referendum. Mówię przede wszystkim o sprawach podatkowych, ale to dotyczy również wieku szkolnego. Od tego jak wcześnie dzieci pójdą do szkoły będzie zależał ich przyszły rozwój. Dlatego powinni o tym decydować parlamentarzyści. Pamiętajmy, że są oni wybrani przez obywateli – mówiła w radiu Gdańsk Małgorzata Kidawa-Błońska.
Zdaniem marszałek Sejmu, dopisywanie pytań do referendum jest niezgodne z konstytucją, podobnie jak zrezygnowanie z niego w zupełności. Przyznała jednak, że pytanie dotyczące ordynacji podatkowej nie ma już racji bytu, ponieważ kwestia została już uregulowana ustawą.
– Zdaniem moim i wielu konstytucjonalistów nie można już dodać pytań do referendum. Na to potrzebny byłby czas 40 dni. Pozostaje jeszcze opcja przełożenia referendum, ale nie wiem, czy to dobry pomysł. Poza tym to też może być niewykonalne, bo jest procedura powołania referendum, ale nie ma procedury odwoławczej. Nie jestem pewna, czy prawo na to pozwala – mówiła.
Decyzja ws. referendum w przyszłym tygodniu
– Trwają analizy prawne, toczy się spór prawniczy – mówiła w TVN24 szefowa kancelarii Andrzeja Dudy, Małgorzata Sadurska, komentując debatę na temat wrześniowego referendum. – W przyszłym tygodniu opinia publiczna dowie się o decyzji prezydenta w sprawie wrześniowego referendum – stwierdziła– Są różne opinie, takie które mówią, że można dołożyć pytania, są takie które mówią, że nie można – dodała. Jak tłumaczyła, obecnie trwają analizy prawne wniosków, które w tej sprawie trafiły do Kancelarii Prezydenta RP. CZYTAJ WIĘCEJ...
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Ciekawy weekend w ekstraklasie piłkarskiej
Szczerba atakuje Nawrockiego, internauci nie pozostawiają suchej nitki na europośle KO
Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP