Przejdź do treści
#KażdaWażna. Niezwykłe przesłanie Dominiki Chorosińskiej do kobiet

Jako kobietę i mężczyznę stworzył ich. Stworzył ich równych sobie, dlatego o tę równość płynącą z natury człowieka należy zabiegać, również na poziomie prawa polskiego i europejskiego. I pomyśleć, że 50 lat temu te zdania zostałyby przyjęte jako oczywista oczywistość…- pisze na swoim blogu Dominika Chorosińska (Figurska) kandydatka do Parlamentu Europejskiego Lista PiS nr 9.

Prawo zakorzenione w ludzkiej naturze

Trzecia Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Przetłumaczona na większość języków świata, Deklaracja gromadzi oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty w dziedzinie ludzkiej wolności. Co znajdujemy w tym fundamentalnym dokumencie? Oto kilka ważnych cytatów:

Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i Państwa.

Mężczyźni i kobiety bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, narodowości lub wyznania mają prawo po osiągnięciu pełnoletności do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny.

Matka i dziecko mają prawo do specjalnej opieki i pomocy.

Każdy człowiek, bez względu na jakiekolwiek różnice, ma prawo do równej płacy za równą pracę.

Ten przełomowy dokument międzynarodowy oparty był w swoich założeniach na prawie naturalnym, które widzi człowieka jako mężczyznę i kobietę. W swojej treści zdefiniował liczne obszary, które domagają się mądrego prawa w poszczególnych państwach. Uważam, że 50 lat później mamy wiele do zrobienia we wskazanych przez Deklarację obszarach ludzkiej wolności i godności, również w wymiarze praw i godności współczesnej kobiety.

Jest nad czym pracować

Uwagi i doskonalenia wymagają regulacje dotyczące przemocy w rodzinie, równej płacy kobiet i mężczyzn za tę samą pracę czy wsparcia dla matek – również przyszłych matek – choćby na rynku pracy czy w ramach systemów emerytalnych. W Polsce polityka prorodzinna prowadzona jest od kilku lat i wciąż się rozwija. Sądzę, że pomocny i inspirujący w tej materii powinien być europejski dialog, bowiem część zachodnich partnerów zdołało wypracować szereg ciekawych modeli prawnych wspierających życie rodzinne.

Przykładowo, w Holandii główny nacisk położono na zwiększenie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, by umożliwić rodzicom poświęcenie więcej czasu na wychowanie dzieci. Niepełny wymiar czasu pracy jest w większym stopniu niż gdziekolwiek indziej wykorzystywany przez ojców. Dzięki temu matkom z pewnością łatwiej jest powrócić do aktywnego życia zawodowego.

W Finlandii w 1988 r. wprowadzono dodatek za opiekę nad dziećmi w domu. Podobny dodatek wprowadzono w Norwegii w 1998 r., aby docenić rolę rodziców wychowujących dzieci w pełnym wymiarze czasu pracy i zapewnić im odpowiednie środki. 

Kluczowe wyzwanie: pogodzić rodzinę i pracę

Jak zauważyli w 2011 r. eksperci z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, „z przeprowadzonych badań wynika, że wysokiej stopie zatrudnienia kobiet towarzyszy często wysoki lub stosunkowo wysoki współczynnik dzietności, jeżeli oferowane są możliwości godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym”. Jest zatem ścieżka, która pozwala spełnić się kobiecie rodzinnie i zawodowo. Co więcej, przynosi ona społeczeństwu wymierne korzyści. Poszukiwanie rozwiązań prawnych i zawodowych modeli organizacyjnych pozwalających kobietom na rozwój we wszystkich życiowych sferach – to powinno być istotne dla wszystkich.

Równouprawnienie mężczyzn i kobiet w duchu prawa naturalnego stanowi dla mnie temat ważny i bliski. Chciałabym zająć się nim w polityce europejskiej.

#KażdaWażna

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku nakreśliła wyraźną ścieżkę prowadzącą do zwiększania równości i wolności kobiet na świecie. Mamy jeszcze na tym polu wiele do zrobienia i warto się temu zadaniu poświęcić. Działając w duchu tego dokumentu, mam zamiar walczyć o godność i równość Polek i kobiet w Europie. Każda z nas jest ważna! Każda powinna mieć prawo do spełnienia w życiu rodzinnym i zawodowym. Każda powinna mieć prawo do osobistego szczęścia. Myślę, że nasza kobieca radość płynąca z bycia na swoim miejscu może być potężnym impulsem dla Polski i inspiracją dla całego kontynentu.

Dominika / #DChF

www.dominikachorosinska.pl

Wiadomości

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Najnowsze

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących