Przejdź do treści
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
14:33 Łódzkie: Sąd w Zgierzu skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami
14:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że jeśli popierany przez jego ugrupowanie kandydat Karol Nawrocki zostanie wybrany na prezydenta, to nie zgodzi się na wysłanie polskich wojsk na Ukrainę
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Kard Nycz: obecny czas domaga się dawania wyraźnego świadectwa

Źródło:

Święta Bożego Narodzenie pokazują nam, że Bóg stał się człowiekiem, by być z nami - także w czasie tej pandemii. Kultywowanie naszych polskich tradycji związanych ze świętami jest dla wielu szansą na powrót do korzeni i odkrycia tej prawdy - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że nigdy w naszym kraju nie było tak, że wszyscy jednakowo głęboko przeżywali swoją wiarę i byli zaangażowani w życie Kościoła.

- Nawet w życiu samego Jezusa Chrystusa nie było tak, że wszyscy uczniowie i tłumy rozumiały go i szły za Nim. Doświadczenie krzyża pokazuje, że lud był zmienny i w jakimś sensie powtarza się to także dzisiaj. Dla części Polaków obchody świąt Bożego Narodzenia to element kultywowania naszej tradycji - powiedział kard. Nycz.

- Byłoby optymalną rzeczą, gdyby u wszystkich gesty zewnętrzne w postaci dzielenia się opłatkiem, choinki, wieczerzy wigilijnej, śpiewania kolęd wyrażały głębokie przekonanie wiary, czyli były wyrazem relacji człowieka z Bogiem, która wpływa na wszystkie dziedziny jego życia. To jest pewne optimum, którego nigdy nawet najwięksi święci nie osiągnęli. Powiedzmy sobie uczciwie, tak nigdy nie było i pewnie nie będzie - powiedział metropolita warszawski.

Zaznaczył, że jest jednak daleki od niedoceniania warstwy kulturowej świąt Bożego Narodzenia.

- Jeżeli jest piękne drzewo, od którego się jakaś gałąź oderwie, to przez jakiś czas jest ono zielone. Bez pnia, w którego jest wszczepiona i z którego czerpie soki, sama nie może przetrwać. To się także odnosi do życia chrześcijańskiego – zwrócił uwagę kard. Nycz.

- Zwyczaje, jeżeli nie są ciągle na nowo nasycane pokarmem wszczepienia w istotę świąt Bożego Narodzenia, one słabną. Widzimy to u wielu ludzi, którzy pozostali już tylko na opłatku i choince w domu - dodał.

W ocenie metropolity warszawskiego kultywowanie polskich tradycji związanych ze świętami jest jednak dla wielu szansą na powrót do korzeni.

- Niekiedy jest to kwestia zmiany otoczenia, wieku i osobistych doświadczeń. Najgorzej jednak jest wówczas, kiedy nie ma do czego nawiązać, do czego wrócić, czy nie ma od czego zacząć. Wtedy trzeba budować od zera, co czasami się zdarza, ale jest dużo trudniejsze – powiedział kard. Nycz.

Podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest tylko jedną z religii na świecie.

- Jest ono relacją wiary, w której człowiek żyje w dialogu z Bogiem. Otrzymując łaskę wiary, jest zaproszony do odpowiedzi. Nie wystarczy udzielić jej raz. Trzeba nieustannie dawać Jezusowi odpowiedź na poziomie głowy, serca i poprzez swoje konkretne działanie - wyjaśnił.

- Tak jak nasi przodkowie sto lat temu walczyli o wolność i niepodległość Polski, tak dziś każdy z nas ma do stoczenia wiele duchowych bitew, by mądrze odpowiedzieć na znaki czasu świadectwem swojego osobistego życia, co nie jest proste - zaznaczył. 

- Obecny czas domaga się dawania wyraźnego świadectwa tego, kim on był i co wniósł w nasze życie osobiste, społeczne, narodowe, w życie wspólnoty Kościoła, a nawet świata. To wymaga niejednokrotnie zmiany języka, którym się dotychczas posługiwaliśmy. Nie idziemy do osób przekonanych albo tych, którzy go znali, ale do młodego pokolenia, dla którego jest on już postacią historyczną, a wielu patrzy na niego z pozycji osoby będącej poza wspólnotą Kościoła – zwrócił uwagę metropolita warszawski.

- Pandemia, zatrzymując bieg spraw, postawiła człowieka wobec szeregu pytań natury światopoglądowej i duchowej. Wydawało się nam, że możemy niemal wszystko, że panujemy nad materią, tymczasem mały wirus zmienił bieg naszego życia osobistego, społecznego, międzynarodowego. Wielu zadaje sobie, więc pytanie: gdzie jest w tym wszystkim Bóg. Tymczasem dla człowieka wierzącego - odpowiedź jest jedna - Jezus Chrystus jest Emmanuelem - Bogiem z nami, pomagając nam przejść to doświadczenie; mówimy - dźwiga z nami nasz krzyż. Po to stał się człowiekiem, by być z nami w każdym czasie, także tej pandemii. Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia mają nam to przypomnieć – powiedział kard. Nycz.

Przyznał jednocześnie, że łatwo się o tym mówi, ale dużo trudniej w to wierzy i tym żyje.

Podkreślił, że trud szukania odpowiedzi na sens tego, co przeżywamy muszą podjąć zarówno teologowie, ludzi nauki, jak i publicyści katoliccy.

- Jeśli pozostawimy ludzi bez pogłębionej odpowiedzi, to będziemy mieli od czynienia z oczyszczeniem Kościoła, ale nie takim jakbyśmy sobie to wyobrażali czy życzyli. Ludzie, którzy nie są w stanie poradzić sobie z trudnymi pytaniami, zaczną opuszczać Kościół, zostawiając go gdzieś na boku swojego życia – ocenił metropolita warszawski.

PAP

Wiadomości

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

George Simion: Nawrocki to mój partner w Europie suwerennych państw

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Andrzej Duda przyjął w pałacu George'a Simiona, zwycięzcę I tury wyborów w Rumunii

Przeprosiny Marianny Schreiber: „Byłam sztuczna, nie dźwigam hejtu”

Znów nadchodzą burze, będzie padać w całej Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Hołownia kłamał ws. symbolu Polski Walczącej?

Ludzie Regionów – Lubelszczyzna: o pasji, sile i kobiecej energii [wideo]

Najnowsze

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

George Simion: Nawrocki to mój partner w Europie suwerennych państw

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem