Przejdź do treści
Kalinowski chce pozbawić Kłopotka i Dąbrowskiego miejsc na listach wyborczych PSL. Złożył już wniosek
Youtube

Eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego partii złożył wniosek, aby posłowie: Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski, którzy złamali dyscyplinę klubową w jednym z głosowań w Sejmie, nie byli umieszczani na listach wyborczych Stronnictwa.

Obaj posłowie nie wykluczają, że mogą nie podporządkować się dyscyplinie także w innych głosowaniach.

Kłopotek i Dąbrowski złamali dyscyplinę klubową, głosując na początku października za obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie m.in. obowiązku szkolnego 6-latków.

Z informacji pochodzących ze źródeł w kierownictwie PSL wynika, że na posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego partii, szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski złożył zapowiadany wcześniej wniosek o ukaranie Kłopotka i Dąbrowskiego. – Wniosek został formalnie złożony – potwierdził Kalinowski. – Osoby łamiące dyscyplinę nie powinny być na listach – podkreślił europoseł.

Kłopotek, pytany o wniosek Kalinowskiego, powiedział, że w sprawach światopoglądowych będzie głosował, "jak uważa". – Najważniejsze, że w kierownictwie PSL są bojowe nastroje. Nie boję się – ironizował.

Dąbrowskiego dziwi wniosek Kalinowskiego. – W PSL zawsze była wolność w sprawach światopoglądowych i ideologicznych. Tego się trzymam. Jeśli uznam, że jakaś sprawa jest ważna dla mnie i moich wyborców, będę się kierował swoim sumieniem i rozumem" – wyjaśnił.

Jak podkreślił, w przypadku kolejnego głosowania nad wnioskiem o referendum ws. 6-latków, też go poprze (wniosek w tej sprawie złożył PiS), podobnie jak ewentualny wniosek o wotum nieufności dla nowej minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która deklarowała kontynuowanie reformy poprzedniczki.

– Jeśli program pani minister będzie szedł w kierunku lewicowych koncepcji wychowania i edukacji dzieci i młodzieży, to poprę wniosek o jej odwołanie. Jestem zwolennikiem konserwatywnej myśli w sferze wychowawczej. Nie można eksperymentować na dzieciach – przekonywał Dąbrowski.

Jak dodał, PSL – według zapowiedzi prezesa ugrupowania Janusza Piechocińskiego – miał być partią centro-prawicową, a nie centro-lewicową. – Zawsze byłem konserwatystą i nie zamierzam zmieniać poglądów – zaznaczył polityk, który dołączył do PSL w styczniu, przechodząc z Solidarnej Polski.

Dąbrowski nie poparł też w listopadowym głosowaniu projektu PSL dotyczącego tzw. janosikowego. Poseł był obecny w sali, ale nie oddał głosu. Przyjęte przez Sejm zapisy nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zmniejszyły z 640 mln do 400 mln zł janosikowe, jakie miało uiścić w 2014 r. województwo mazowieckie (marszałkiem tego województwa jest polityk PSL Adam Struzik).

– Nawet posłowie Platformy z tego samego regionu potrafili wykazać się zrozumieniem i wsparli Mazowsze. Szkoda, że Dąbrowski nie potrafił – ocenił poseł PSL Piotr Zgorzelski. Dąbrowski tłumaczył, że nie poparł projektu własnego klubu, bo uważał go za krzywdzący wobec województwa dolnośląskiego, które reprezentuje.

Według źródeł, w Stronnictwie sprawa złamania dyscypliny przez Dąbrowskiego i Kłopotka w głosowaniu dot. obowiązku szkolnego 6-laktów wciąż budzi emocje. – Na ostatnim posiedzeniu klubu do tematu wrócił Piechociński, mówiąc o potrzebie zwarcia szeregów. Kilka mocnych słów dołożył poseł Andrzej Sztorc, który jest nowym rzecznikiem dyscypliny. Skończyło się na tym, że Kłopotek wyszedł trzaskając drzwiami – relacjonował jeden z posłów PSL.

Kłopotek, pytany o sprawę, powiedział, że wyszedł z posiedzenia klubu, by się niepotrzebnie nie denerwować. – Uważam temat za zamknięty – dodał.

Kłopotek i Dąbrowski na posiedzeniu klubu, po głosowaniu ws. 6-latków na początku listopada, zostali ukarani naganą, mimo zapowiedzi wniosku o ich wykluczenie. Dąbrowski, reagując na tę zapowiedzi, mówił wtedy, że może być posłem niezależnym. Według źródeł w PSL, ostatecznie nie zdecydowano się na wyrzucenie posłów, bo oznaczałoby to utratę większości przez koalicję (kluby PO i PSL mają obecnie łącznie 232 posłów).

pap

Wiadomości

Kierwiński wraca do rządu! Jaką fuchę przygotował mu Tusk?

Sikorski „ma pomysł” na Krym! Ostra reakcja Kijowa

Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian! Przypadków jest coraz więcej

Verstappen: Nie transmitujmy wulgarnych rozmów

PZPN pomoże klubom, które ucierpiały w powodzi

Brakuje wody pitnej... Dramatyczny apel mieszkańców Głuchołazów [WIDEO]

Kowalski: Tusk odpowiada za tę tragedię! Zawalił na całej linii

Niemcy budują w Polsce sieć agentów wpływu. Kogo werbuje niemiecki wywiad BND?

Kłodzko. Wstrząsająca relacja, ogromne zniszczenia!

Szedł na mecz. Padł ofiarą brutalnych agresorów...

Dujszebajew: Kontuzje nie są wytłumaczeniem słabej gry w ataku

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Lądek-Zdrój [wideo]

Pożar zabił mężczyznę. Ktoś podpalił budynek?

Sytuacja na Bobrze zaczyna się normować. A co z Odrą?

Olimpiada Szachowa: Polki zmierzają ku zwycięstwu

Najnowsze

Kierwiński wraca do rządu! Jaką fuchę przygotował mu Tusk?

Verstappen: Nie transmitujmy wulgarnych rozmów

Brakuje wody pitnej... Dramatyczny apel mieszkańców Głuchołazów [WIDEO]

Kowalski: Tusk odpowiada za tę tragedię! Zawalił na całej linii

Niemcy budują w Polsce sieć agentów wpływu. Kogo werbuje niemiecki wywiad BND?

Sikorski „ma pomysł” na Krym! Ostra reakcja Kijowa

Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian! Przypadków jest coraz więcej

PZPN pomoże klubom, które ucierpiały w powodzi