KE przedstawiła projekt zaleceń ws. TK. "Kwestia zaniepokojenia praworządnością w Polsce pozostaje"
Frans Timmermas poinformował, że Komisja Europejska "przyjęła zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa". Wydanie zaleceń jest kolejnym krokiem w ramach ochrony praworządności w Polsce.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej poinformował, że nowa ustaw o Trybunale Konstytucyjnym "nie rozwiązuje kluczowych problemów". "Komisja dokonała oceny ogólnej sytuacji (...). Nawet jeśli niektóre z zaleceń zostały uwzględnione w tej ustawie, ważna kwestia zaniepokojenia praworządnością w Polsce pozostaje. Dlatego Komisja zaleca konkretne rozwiązania dla władz polskich, jak rozwiązać te problemy" – czytamy na stronie europa.eu.
Zalecenia Komisji Europejskiej
Jak wcześniej informowała "Gazeta Wyborcza" Komisja Europejska rekomendowała: wykonanie orzeczeń TK z grudnia 2015 r. (dotyczą zaprzysiężenia i dopuszczenia do orzekania trzech sędziów TK wybranych legalnie przez poprzedni Sejm); opublikowanie i wykonanie orzeczenia TK z 9 marca 2016 r. w sprawie tzw. ustawy naprawczej PiS, uznające tę ustawę za niekonstytucyjną oraz by wszystkie nowe akty prawne w Polsce powstawały z poszanowaniem wyroków TK.
Komisja Europejska chce, aby zalecenia weszły w życie w ciągu trzech miesięcy. "Komisja jest gotowa do prowadzenia konstruktywnego dialogu z rządem polskim" – informuje.
Jeśli Polska nie weźmie pod uwagę zaleceń naprawczych, KE będzie musiała zadecydować, czy sięgnąć po dyscyplinujący artykuł 7 traktatu UE, na którego mocy Rada UE – głosem co najmniej 22 z 28 krajów UE (z wyłączeniem z głosowania Polski) i za zgodą europarlamentu – może stwierdzić „wyraźne ryzyko poważnego naruszenia” podstawowych wartości.
"Komisja Europejska (...) jest odpowiedzialna na mocy traktatów, za zagwarantowania poszanowania praworządności, jako fundamentalnej wartości naszej Unii"
"Praworządność jest jedną z wspólnych wartości, na których opiera się Unia Europejska. Jest ona zapisana w artykule 2. Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja Europejska wraz z Parlamentem Europejskim i Radą, jest odpowiedzialna na mocy traktatów, za zagwarantowania poszanowania praworządności, jako fundamentalnej wartości naszej Unii i upewniając się, że prawa, wartości i zasady UE są przestrzegane. Ostatnie wydarzenia w Polsce, dotyczące w szczególności Trybunału Konstytucyjnego, skłoniły Komisję Europejską do podjęcia dialogu z rządem polskim w celu zapewnienia pełnego poszanowania praworządności" – informuje na stronie europa.eu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Sasin: To sytuacja absurdalna. Biurokraci europejscy rozpaczliwie poszukują tematu zastępczego
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Giertych chce pozwać Sośnierza. Mocna odpowiedź: „Grozisz sądem i zniesławiasz ludzi, za to, że powtarzają fakty?”