Na początku kwietnia komisarze będą debatować nad zachowaniem praworządności w Polsce. Komisja Europejska swoją opinię oprze m.in. na projekcie Komisji Weneckiej – dowiedziała się reporterka Radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.
Debata ma odbyć się najwcześniej 6 kwietnia. Jak tłumaczył jeden z urzędników europejskich, nie będzie to formalna opinia, a jedynie informacja w sprawie raportu Komisji Weneckiej. Póki co, Bruksela nie przewiduje zdjęcia z Polski procedury nadzoru praworządności. – Polska może liczyć jedynie na przeciąganie i usypianie procedury nadzoru – powiedział jeden z urzędników.
Jak podkreślali urzędnicy KE, chcą oni „wejść w dialog z Polską” i nie będą opierać się wyłącznie na raporcie Komisji Weneckiej. Nieoficjalnie wiadomo, że postawa urzędników KE będzie zależała również od polskiego rządu i tego, jak zareaguje na decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy. Sprawa ma być rozpatrzona 8 i 9 marca.
Na pełną opinię ws. praworządności Polski ma złożyć się dialog z Polską, opinia Komisji Weneckiej i ustosunkowanie się rządu do opinii TK. Następnie Komisja Europejska ma przedstawić konkretne zalecenia dla Polski. Niewykonanie zaleceń KE, może skutkować sankcjami dla naszego kraju.
CZYTAJ TAKŻE:
Komisja Wenecka krytykuje Polskę za Trybunał Konstytucyjny. "Sejm powinien się wycofać"