Przejdź do treści
20:40 Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,22 nawiedziło centralny Iran
18:51 Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 1,3 proc. (licząc miesiąc do miesiąca) i wyniosło ok. 1 772,5 mld zł na koniec maja 2025 r., jak podało Ministerstwo Finansów, prezentując nowe szacunkowe dane
Wydarzenie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Kluby Gazety Polskiej w Gdyni i Wejherowie zapraszają na spotkanie z Posłami Dariuszem Mateckim i Mariuszem Goskiem które odbędzie się 27.06 o g. 17:30 w Gdyni, w budynku Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. 10 lutego 33
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na marsz przeciwko masowej migracji, 22 czerwca, godz. 16.00, Bulwary Słupskie MDK
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Już dzisiaj ruszają PPK!

Źródło: PIXABAY

Od dziś firmy, które zatrudniają ponad 250 osób, zaczynają stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przypomina, że na uruchomienie PPK w swoich przedsiębiorstwach pracodawcy mają czas do listopada.

Pracodawcy mogą już formalnie podpisywać umowy z wybraną instytucją finansową i zgłaszać swoich pracowników. Datą graniczną, do kiedy pracodawca musi uporać się z tworzeniem PPK jest przełom października i listopada.

- Obowiązkiem rozpoczęcia tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych jest od dziś objętych ponad 4 tysiące firm - poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W tych firmach zatrudnionych jest około trzech milionów dwustu tysięcy Polaków. 

Od stycznia przyszłego roku do PPK wejdą firmy zatrudniające powyżej pięćdziesięciu pracowników, a od lipca przyszłego roku- powyżej dwudziestu pracowników.

- W 2021 roku PPK obejmie zaś firmy mające powyżej jednego pracownika oraz budżetówkę - przypomina Bartosz Marczuk i dodaje, że PPK to najlepszy sposób dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę, jaki zaproponowano po 1989 roku.

 Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą 2 procent wynagrodzenia brutto po stronie pracownika i minimalnie 1,5 procent po stronie pracodawcy. Do tego dochodzi dopłata od państwa wynosząca 240 złotych rocznie oraz dopłata powitalna od państwa w wysokości 250 złotych w pierwszym roku. Odkładając więc na emeryturę drugie tyle otrzymujemy od pracodawcy i państwa. - Poza tym gromadzone w PPK środki będą całkowicie prywatne - podkreśla wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat zatrudnieni na umowę o pracę i umowę zlecenie. Z uczestnictwa w PPK będzie można zrezygnować. Ta rezygnacja będzie ważna przez cztery lata. Po tym okresie pracownik ponownie zostanie zapisany i ponownie będzie mógł zrezygnować. Pracownicy starsi będą mogli odkładać pieniądze w ramach PPK, jeśli wyrażą taką wolę.

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Przypomnijmy, że wprowadzenie PPK nie wpływa na dotychczasowe elementy systemu emerytalnego, a jedynie poszerza jego możliwości. PPK to kolejny dobrowolny, prywatny sposób oszczędzania. Środki zebrane na indywidualnym koncie pracownika są wyłącznie jego własnością – mogą być w każdej chwili wypłacone i są dziedziczone. Państwo pomaga jedynie je pomnożyć.

IAR

Wiadomości

Trump: NATO będzie musiało poradzić sobie z Hiszpanią

Leniwa lasagne – prosty przepis na smaczny i szybki obiad

Władze Iranu ostrzegły obywateli przed skutkami zdrady

Politycy od Tuska lajkują fejkowe konto nowego rzecznika rządu, na którym obrażani są wyborcy PiS

Burzliwa „Agora Klarenbacha”! Dyskusja o wyborach i zagrywkach władzy

Wiemy, co odróżnia Warszawę od innych stolic europejskich

Polska rozgromiła Niemcy 3:0 w Lidze Narodów. Stysiak i Korneluk nie do zatrzymania

Unia Europejska zatwierdziła polski Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

Tarczyński w Republice: „Nie martwcie się. Nie ukradną nam wyborów”

Internauci byli bezlitośni dla Szłapki: nowy rzecznik rządu zaczął urzędowanie od kłamstw

Putin: Rosjanie i Ukraińcy to ten sam lud, w tym sensie cała Ukraina jest nasza

Safjan o zaprzysiężeniu Nawrockiego: precyzuję stanowisko, bo zmieniły się okoliczności. Internauci: kompromitacja!

Bezzasadny nalot na klasztor ws. Romanowskiego. Sąd potwierdza: Dominikanie mieli rację

Małecki miażdży Szłapkę: „Ślepa, wierna poddańczość”

Liga Narodów: Polska lepsza od USA. Dziś mecz z Niemcami o kolejne punkty

Najnowsze

Trump: NATO będzie musiało poradzić sobie z Hiszpanią

Burzliwa „Agora Klarenbacha”! Dyskusja o wyborach i zagrywkach władzy

Wiemy, co odróżnia Warszawę od innych stolic europejskich

Polska rozgromiła Niemcy 3:0 w Lidze Narodów. Stysiak i Korneluk nie do zatrzymania

Unia Europejska zatwierdziła polski Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

Leniwa lasagne – prosty przepis na smaczny i szybki obiad

Władze Iranu ostrzegły obywateli przed skutkami zdrady

Politycy od Tuska lajkują fejkowe konto nowego rzecznika rządu, na którym obrażani są wyborcy PiS