Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Już dzisiaj ruszają PPK!

Źródło: PIXABAY

Od dziś firmy, które zatrudniają ponad 250 osób, zaczynają stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przypomina, że na uruchomienie PPK w swoich przedsiębiorstwach pracodawcy mają czas do listopada.

Pracodawcy mogą już formalnie podpisywać umowy z wybraną instytucją finansową i zgłaszać swoich pracowników. Datą graniczną, do kiedy pracodawca musi uporać się z tworzeniem PPK jest przełom października i listopada.

- Obowiązkiem rozpoczęcia tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych jest od dziś objętych ponad 4 tysiące firm - poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W tych firmach zatrudnionych jest około trzech milionów dwustu tysięcy Polaków. 

Od stycznia przyszłego roku do PPK wejdą firmy zatrudniające powyżej pięćdziesięciu pracowników, a od lipca przyszłego roku- powyżej dwudziestu pracowników.

- W 2021 roku PPK obejmie zaś firmy mające powyżej jednego pracownika oraz budżetówkę - przypomina Bartosz Marczuk i dodaje, że PPK to najlepszy sposób dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę, jaki zaproponowano po 1989 roku.

 Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą 2 procent wynagrodzenia brutto po stronie pracownika i minimalnie 1,5 procent po stronie pracodawcy. Do tego dochodzi dopłata od państwa wynosząca 240 złotych rocznie oraz dopłata powitalna od państwa w wysokości 250 złotych w pierwszym roku. Odkładając więc na emeryturę drugie tyle otrzymujemy od pracodawcy i państwa. - Poza tym gromadzone w PPK środki będą całkowicie prywatne - podkreśla wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat zatrudnieni na umowę o pracę i umowę zlecenie. Z uczestnictwa w PPK będzie można zrezygnować. Ta rezygnacja będzie ważna przez cztery lata. Po tym okresie pracownik ponownie zostanie zapisany i ponownie będzie mógł zrezygnować. Pracownicy starsi będą mogli odkładać pieniądze w ramach PPK, jeśli wyrażą taką wolę.

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Przypomnijmy, że wprowadzenie PPK nie wpływa na dotychczasowe elementy systemu emerytalnego, a jedynie poszerza jego możliwości. PPK to kolejny dobrowolny, prywatny sposób oszczędzania. Środki zebrane na indywidualnym koncie pracownika są wyłącznie jego własnością – mogą być w każdej chwili wypłacone i są dziedziczone. Państwo pomaga jedynie je pomnożyć.

IAR

Wiadomości

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Bodnar dalej brnie. Zapowiada list do Hołowni z zarzutami wobec składu orzekającego SN

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami