– To inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił podczas dzisiejszej konwencji PO w Krakowie minister skarbu Andrzej Czerwiński. Zakończenie budowy gazoportu przewidziane było wstępnie na 2012 rok, a następnie na połowę ubiegłego roku. Opóźnienie w jego oddaniu tłumaczono falą bankructw w sektorze budowlanym w 2012 roku.
Informację o oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu potwierdziła odwiedzająca obecnie województwo zachodnio-pomorskie premier Kopacz.
Minister @poselczerwinski: jutro przekazanie symbolicznych kluczy do #gazoport w #Świnoujście!
— Marek Sowa (@SowaMarek) październik 11, 2015
W jednej z opublikowanych przez tygodnik "Wprost" podsłuchanych rozmów b. wiceminister finansów, późniejszy wiceprezes PGNiG Andrzej Parafianowicz mówi b. ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że w kwestii oddania do użytku terminalu LNG "mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017". W opublikowanym zapisie Parafianowicz mówi też, że umowy na budowę terminalu są skonstruowane w sposób niekorzystny, co pozwala włoskiej firmie stojącej na czele konsorcjum budującego terminal bezkarnie się opóźniać. CZYTAJ WIĘCEJ...
Niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw sprawiły m.in., że wciąż nie uruchomiono gazoportu w Świnoujściu, który miał być gotowy latem 2014 r. – oceniał w marcu w raporcie NIK. Ministerstwo skarbu chciało wówczas utajnić raport Najwyższej Izby Kontroli. CZYTAJ WIĘCEJ...
Czytaj więcej
"Zadanie Specjalne" o gazoporcie w Świnoujściu. "Sytuacja była opisana na taśmach prawdy. Nic się od tamtego czasu nie poprawiło"