Przejdź do treści
Jeszcze w tym miesiącu zostanie wybrany nowy szef klubu Koalicji Obywatelskiej. Co z ruchem Trzaskowskiego?
PAP, autor Wojciech Olkuśnik

Nowy szef klubu parlamentarnego KO może zostać wybrany jeszcze we wrześniu - wynika z rozmów PAP z politykami PO i jej koalicjantami. Wcześniej mowa była o październiku; przyspieszenie - jak wskazują rozmówcy PAP - jest związane z tym, że na start na szefa klubu zgodził się Cezary Tomczyk.

W najbliższy wtorek zbierają się w Warszawie: zarządy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a po południu klub parlamentarny (posłowie i senatorowie) Koalicji Obywatelskiej.

Wszystkie trzy posiedzenia mają być poświęcone m.in. zmianom w klubie KO. Chodzi z jednej strony o nowelizację regulaminu klubu (jedną z propozycji zmian ma być wzmocnienie pozycji senatorów we władzach klubu), z drugiej - wybory nowego przewodniczącego w miejsce lidera PO Borysa Budki, który ma złożyć rezygnację z tej funkcji.

"Będziemy rekomendowali dla klubu zmiany w regulaminie, omówimy też pewnie wszystkie kwestie związane z bieżącą działalnością, także organizacją klubu" - powiedział w niedzielę PAP poseł i członek zarządu Platformy Czesław Mroczek. Jak dodał, wybory szefa klubu odbędą się prawdopodobnie na kolejnym jego posiedzeniu. "Myślę, że zostanie to sprecyzowane na posiedzeniu zarządu" - zaznaczył Mroczek.

Nieoficjalnie od polityków PO można usłyszeć ponadto, że Borys Budka poinformuje członków zarządu o swej rekomendacji dla Tomczyka jako kandydata na swego następcę. Nazwisko Tomczyka, w przeszłości m.in. rzecznika rządu Ewy Kopacz, a ostatnio szefa kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego, pojawiło się w kontekście kierowania klubem kilka dni temu. Wcześniej od współpracowników Budki można było usłyszeć, że jego faworytami do objęcia szefostwa w klubie są: poseł Sławomir Nitras, a później - rzecznik Platformy Jan Grabiec.

Cezary Tomczyk jest postrzegany w Platformie jako jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Warszawy i niedawnego kandydata KO na prezydenta RP. "Myślę, że ta kandydatura została uzgodniona razem z Rafałem" - powiedział PAP jeden z posłów związanych z PO. Sam Budka nie chciał wypowiadać się na temat zmian w klubie. "Wszystko będzie jasne we wtorek" - zapewnił jedynie.

Wcześniej kandydowania na szefa klubu nie wykluczali również: obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak oraz poseł Sławomir Neumann, który pełnił już taką funkcję w poprzedniej kadencji parlamentarnej.

Szybkich zmian w klubie oczekuje jego wiceprzewodnicząca i liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. "Jestem zwolenniczką szybkich decyzji, nie ma na co czekać. Nie jesteśmy PiS, żeby bawić wszystkich swoimi rekonstrukcjami" - powiedziała PAP. Przyznała, że ostatnio rozmowy w sprawie obsady stanowiska szefa klubu przyspieszyły. "Była rozmowa o połowie października, żeby się wszystko utarło, to dosyć szybko się to w tej chwili uciera, a wiem, że i Cezary Tomczyk dosyć intensywnie rozmawia z ludźmi i opowiada o swoim pomyśle na szefowanie w klubie" - zaznaczyła Nowacka.

Zarówno liderka Inicjatywy Polska, jak i szef Nowoczesnej Adam Szłapka nie wiedzą jeszcze którego z kandydatów poprą parlamentarzyści wywodzący się z ich ugrupowań. "Będziemy rozmawiać o tym na zarządzie" - powiedział PAP Szłapka. Nowacka nie wyklucza z kolei, że mogą pojawić się jeszcze kolejni chętni do kierowania klubem.

Posiedzenie klubu, które odbędzie się we wtorek w Warszawie, pierwotnie miało się odbyć w dniach 7 i 8 września w Lidzbarku Warmińskim. Ostatecznie, po kontrowersjach wokół rezerwacji czterogwiazdkowego hotelu na spotkanie klubu, zapadła decyzja o przełożeniu obrad o tydzień. Parlamentarzyści KO oczekiwali od kierownictwa klubu wyjaśnień i debaty na temat wizerunkowej wpadki, jaką okazało się poparcie w sierpniu ustawy o podwyżkach uposażeń dla najważniejszych osób w państwie.

Wśród posłów Koalicji wciąż są posłowie, którzy chcą rozmawiać na temat kondycji KO. "Niektórzy mówią, że wiele rzeczy Koalicji Obywatelskiej nie wychodzi dobrze. A ja myślę, że jest jedna rzecz, w której są naprawdę najlepsi na świecie. To jest milczenie i brak rozmowy wewnątrz klubu. Naprawdę w tym są genialni, a wcale nie jest to proste – powiedziała posłanka Klaudia Jachira w nagraniu opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych.

Skrytykowała też władze swego klubu za to, że nie rozmawiały i nie przeprosiły ani jej, ani innych posłów, którzy w sierpniu głosowali przeciwko podwyżkom uposażeń polityków. 

 

PAP

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok