Jeszcze nie rządzą, a już dzielą się stanowiskami. Co wynika z umowy koalicyjnej?
"Tekst umowy koalicyjnej, będzie dla nas zbiorem drogowskazów i rekomendacji dla naszej pracy już po otrzymaniu od pana prezydenta takiej możliwości" - mówił Donald Tusk podczas spotkania w Senacie, na którym liderzy partii skupionych wokół niego podpisali umowę koalicyjną. Wyłamała się partia Razem Adriana Zandberga, która poprze rząd Tuska, ale nie wejdzie do ewentualnego rządu. Wiadomo już, że kandydatem na premiera opozycyjnego obecnie bloku jest Donald Tusk, wicepremierami mają być Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski. Stanowiska marszałków Sejmu i Senatu mają być rotowane, z tym, że nie podano, kto w 2025 roku wymieni Małgorzatę Kidawę-Błońską.
Dziś w południe w Senacie liderzy partii, które w wyborach zdobyły większość parlamentarną - przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń parafowali umowę koalicyjną.
Jak już wcześniej ustalił Onet, do koalicji nie weszła partia Razem, która "wyłamała się" z bloku Nowej Lewicy.
Mimo tego wszystkich pięciu liderów wypowiadało się o tym, że "wznoszą się ponad podziały", że "to historyczny moment", "są zjednoczeni jak nigdy", ale i że jest to "umowa bardzo szerokiego kompromisu, z której nikt nie jest do końca zadowolony".
"To wielka satysfakcja dla tu dziś zgromadzonych, że w przeddzień rocznicy niepodległości możemy przekazać dobrą, nacechowaną odpowiedzialnością za naszą ojczyznę nowinę", oświadczył Donald Tusk.
Treść umowy koalicyjnej została opublikowana w całości. Jak mówili liderzy partii, po niełatwych rozmowach wybrano około 20 punktów zawierających cele, na które się zgadzali. Jedyny konkret na konferencji powiedział Robert Biedroń, który zapowiedział "rychłe zajęcie się" ustawą legalizującą aborcję oraz "rozdziałem państwa od kościoła".
Do mediów przedostały się informacje kto ma być kim w ewentualnym rządzie obecnej opozycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ustalenia (nie podano póki co kandydatów na ministrów).
Premier i wicepremierzy
W umowie wskazano, że kandydatem koalicji na premiera rządu jest lider PO Donald Tusk. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera.
Marszałek Sejmu i wicemarszałkowie
Kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.
Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.
Marszałek Senatu i wicemarszałkowie
Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska ma do 13 listopada 2025 pełnić funkcję marszałka Senatu, następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza