Przejdź do treści
19:15 Mołdawia: Szef NATO Mark Rutte odwiedził Kiszyniów i spotkał się z prezydent Sandu
18:10 Warszawa: Jutro odbędzie się konferencja przewodniczącego KRRiT ws. wyroku dot. koncesji dla Telewizji Republika oraz "debaty Trzaskowskiego" i TVP w Końskich
17:20 Zełenski: Ukraina, W. Brytania, Francja i Turcja rozmawiają o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym
17:03 Watykan: Teksty tegorocznej Drogi Krzyżowej sprawowanej w rzymskim Koloseum napisał Papież Franciszek, a będzie jej przewodniczył kard. Baldassarre Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej
15:46 Daniel Obajtek: NIK nie ma prawa ani kompetencji oceniać fuzji Orlenu i Lotosu
15:23 Prezydenci Polski i Chorwacji rozmawiali o bezpieczeństwie, Ukrainie i wzajemnej współpracy
15:00 Ukraina: Szef władz obwodu sumskiego odwołany ze stanowiska po śmierci cywilów w rosyjskim ostrzale
WAŻNE Debata Republiki najpopularniejsza w internecie na youtube! Zainteresowanie debatą prezydencką przebiło „sufit”. Osiągnęliśmy zasięg 480 MLN użytkowników internetu. Pojawiło się 198 000 wzmianek. Debata była nr 1 w streamie na całym świecie!
Briefing kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego – jutro (16.04) o godz. 09:30 na Targowisku Miejskim w Radzyminie (ul. Ogrodowa 1)
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Jest rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Zobacz gdzie nie wejdziesz!

Źródło: Telewizja Republika

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał w środę rozporządzenia w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej – poinformował Wydział Prasowy MSWiA. Dokument został już przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Regulacja wejdzie w życie w czwartek.

Jak poinformowało MSWiA, rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi wprowadzi czasowy zakaz przebywania w strefie przy granicy. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni od wejścia w życie rozporządzenia.

"Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze" – przekazało MSWiA.

Resort dodał, że na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

"Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową" – napisano.

W ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu rozporządzenia podano, że zakaz przebywania osób postronnych na określonym obszarze strefy nadgranicznej, przyległym do granicy państwowej z Białorusią, wynika z konieczności zapewnienia ochrony granicy państwowej i jej nienaruszalności, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wprowadzenie zakazu podyktowane jest również potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa m.in. funkcjonariuszy i żołnierzy służących przy granicy.

Zaznaczono, że przepisy spowodują ograniczenia możliwości przebywania osób na tym obszarze. Jednocześnie wskazano, że przepisy o ochronie granicy państwowej określają wyłączenia w stosunku do osób lub podmiotów, których zakaz nie dotyczy.

"Ponadto komendant placówki SG może zezwolić innym osobom na przebywanie na czas określony i na określonych zasadach, na obszarze objętym zakazem. Osoby przebywające w strefie objętej zakazem mogą także zostać poddane kontroli służb" – czytamy.

Jak zapewnił w środę w Programie I Polskiego Radia szef MSWiA Tomasz Siemoniak, zgody na wejście do strefy buforowej przy granicy z Białorusią będą wydawane dla mediów i organizacji pomocowych.

"Nie ma żadnych powodów, by odcinać granicę od mediów" – mówił Siemoniak.

W poniedziałek w Białymstoku odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu, na którym Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP. Jak poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, konsekwencją praktyczną uchwały jest rozporządzenie MSWiA o utworzeniu strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej.

Również w poniedziałek zakończyły się konsultacje w sprawie rozporządzenia. Wzięły w nich udział m.in. organizacje pozarządowe.

"W efekcie przeprowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych uwagi i postulaty do projektu, w szczególności dotyczące zmniejszenia obszaru strefy nadgranicznej objętej czasowym zakazem przebywania, zostały uwzględnione, a strefa ta została ograniczona do niezbędnego minimum" – napisano w OSR.

Wprowadzenie strefy buforowej ma związek z narastającymi atakami na funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz na pomagających im żołnierzy i policjantów.

W ubiegły czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Donald Tusk poinformował, że na początku posiedzenia, Rada Ministrów uczciła w poniedziałek minutą ciszy zmarłego żołnierza. (PAP)

portal Telewizja Republika; PAP

Wiadomości

Zielona poświata nad horyzontem. Kometa Swan zbliża się do Słońca

Fogiel: Nawrocki spokojny i konkretny. Osmalak tłumaczy Hołownię

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Jutro konferencja szefa KRRiT. Stanowisko ws. próby odebrania koncesji Republice

Najszybszy Azjata żegna się z bieżnią

Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów pod Auschwitz! Policja wszczęła śledztwo

Pensja minimalna 2026: wypłata do 10. dnia i wyższe kary dla firm

Minister Domański chce podbić kosmos. Nowy plan rządu

Snobizm do kwadratu. Książka Rafała Trzaskowskiego hitem internetu!

Ziobro składa zawiadomienie ws. Bodnara. Chodzi o sędziego Radzika

NASZ NEWS: Dwie identyczne toalety w parkach w Warszawie, 319 tys. zł różnicy w cenie. Jak to możliwe?

Andrzej Duda w Chorwacji: Rosja to zagrożenie dla całej Europy

Totalna kompromitacja UE! Prawie 10 tysięcy kandydatów musi powtarzać egzamin

Rosyjscy szpiedzy pod przykryciem dyplomatów. Polska i Czechy biją na alarm

1000-lecie Korony Polskiej i 500-lecie Hołdu Pruskiego. Zamiast dostojnych obchodów mamy kabaret na koszt podatnika

Jajka, które podbiją Wielkanoc – hit, którego nie możesz przegapić

Najnowsze

Zielona poświata nad horyzontem. Kometa Swan zbliża się do Słońca

Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów pod Auschwitz! Policja wszczęła śledztwo

pieniądze

Pensja minimalna 2026: wypłata do 10. dnia i wyższe kary dla firm

Minister Domański chce podbić kosmos. Nowy plan rządu

Snobizm do kwadratu. Książka Rafała Trzaskowskiego hitem internetu!

Fogiel: Nawrocki spokojny i konkretny. Osmalak tłumaczy Hołownię

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Jutro konferencja szefa KRRiT. Stanowisko ws. próby odebrania koncesji Republice

Najszybszy Azjata żegna się z bieżnią