Jak powstrzymać ataki na Kościół w Polsce? Mec. Kwaśniewski: prawo niemieckie stanęło po stronie Kościoła!
O tym, że w Polsce trwa wojna kulturowa nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z elementów tej wojny jest atak na Kościół katolicki i wartości chrześcijańskie. Właśnie o tym był dzisiejszy odcinek programu „Koniec systemu”. – Zbliżamy się do eskalacji, której trzeba się przeciwstawić konkretnymi działaniami – mówił w rozmowie z red. Dorota Kanią. mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Prawnego Ordo Iuris
W niedzielę przed wieczorną mszą św. w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie trzech agresywnych mężczyzn dotkliwie pobiło księdza proboszcza i kościelnego. Chcieli sprofanować kościół. Najbardziej agresywny z nich domagał się szat liturgicznych i mówił, że chce udzielić ślubu swoim kolegom.
– Mamy do czynienia z eskalacją w kierunku przemocy. To nie pierwszy atak na kapłana. Kilka tygodni temu mieliśmy atak nożownika na księdza, który szedł na mszę świętą, ale tak naprawdę codziennie dochodzą do nas informacje o profanacjach, o atakach na religie – są to ataki coraz bardziej zuchwałe. Zbliżamy się do eskalacji, której trzeba się przeciwstawić konkretnymi działaniami – podkreślał na antenie Telewizji Republika mec. Kwaśniewski.
– Warto również zwrócić uwagę na to, że przepis art. 196 kodeksu karnego jest czymś zupełnie naturalnym w demokratycznym państwie prawnym. W świetle choćby orzecznictwa Europejskiego Trybunały Praw Człowieka tego typu normy są konieczne dla zapewnienia pokoju religijnego – tłumaczy prezes Instytutu Prawnego Ordo Iuris.
Jak sytuacja wygląda w innych krajach?
– Niemcy posiadają podobne regulacje do polskich, jeśli chodzi o penalizację naruszeń uczuć religijnych. W Niemczech były dwie głośne sprawy. Jedna dotyczyła fotomontażu na okładce satyrycznego tygodnika, na której umieszczono postać ówczesnego papieża Benedykta XVI w brudnej sutannie nawiązującej do afery z wyciekiem informacji z Watykanu. Przeciwko temu protestowała nuncjatura, zakazano wtedy publikacji tej okładki i ten zakaz się utrzymał. Prawo niemiecki stanęło po stronie wyznawców, po stronie Kościoła, którego głowa została zaatakowana – relacjonował mec. Kwaśniewski.
– Skazany został również kierowca, który umieścił na swoim samochodzie napis obrażający Jezusa – dodał.
Magdalena Środa atakuje art. 196 i zaznacza, że powinien zostać zniesiony
– Pani Środa występuje tym samym przeciwko art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał w Strasburgu jasno stwierdził, że z art. 9 chroniącego wolność wyznania, myśli wynika obowiązek ochrony pokoju religijnego – również poprzez wyeliminowanie tych form krytyki, które są zniewagą religii – mówił mec. Kwaśniewski.
– We Włoszech jest nie tylko przestępstwo obrazy uczuć religijnych, ale istnieje także wykroczenie, gdzie karze podlega ten, który bluźni Bogu. Ta archaiczna forma wciąż się tam utrzymuje – nadmienił gość red. Kani.
Skąd taki atak na Kościół Katolicki?
– Mamy do czynienia z fundamentem i obrońcą ładu społecznego. Każda grupa rewolucyjna od setek lat zaczynała od ataku na Kościół Katolicki – wyjaśnił Kwaśniewski.
Jego zdaniem to nic dziwnego, że rewolucyjny ruch LGBT, rewolucyjni wrogowie Kościoła z radykalnej lewicy przeprowadzają atak na Kościół. – Oni chcą doprowadzić do rewolucyjnych zmian społecznych, czyli do wywrócenia porządku, w którym żyjemy – dodał.
Zaostrzenie retoryki LGBT spowodowane nadchodzącymi wyborami?
– Wyraźnie widzimy połączenie ataku na Kościół, na ład społeczny z konkretnymi postulatami opozycji, która buduje swoją tożsamość na tym ataku – ocenił mec. Kwaśniewski.
Krzysztof Gawkowski Sekretarz Generalny Wiosny Biedronia w Polskim Radiu 24 w rozmowie z red. Dorotą Kanią podkreślał, że środowiskom LGBT chodzi przede wszystkim o uporządkowanie takich praw jak dziedziczenie i praw spadkowych.
– Należy kilka kwestii uporządkować! Po pierwsze dziedziczenie, prawo spadkowe czy odwiedzanie się w szpitalu to wszystko jest już uporządkowane. Te kwestie nie wymagają żadnych zmian i na dzień dzisiejszych każda relacja dwojga osób może sobie dowolnie uregulować w świetle obowiązujących przepisów te kwestie. Natomiast konstytucyjna definicja małżeństwa nie pozwala na stworzenie innej relacji o tych samych przywilejach, co małżeństwo. Chodzi tutaj o tworzenie rodziny, prawa rodzicielskie, prawa adopcyjne i pewne przywileje podatkowe, które są rekompensatą za tworzenie tak naprawdę tożsamości państwa polskiego – tłumaczył nam prezes Instytutu Prawnego Ordo Iuris.
PO boi się związków partnerskich?
– Przez 8 lat swoich rządów blokowali przyjęcie takich ustaw, ale na dzień dzisiejszy wydaje się, że są gotowi zapłacić najwyższą cenę dla środowisk radyklanych – czyli nie tylko zarejestrować związki partnerskie, ale przyznać im wszelki przywileje związane z małżeństwem, a nawet zalegalizować postulaty Pawła Rabieja czyli adopcję dzieci dla związków jednopłciowych – powiedział mec. Kwaśniewski.
Protesty polskiego społeczeństwa przeciwko kartom LGBT
– To wynika z poczucia bezpośredniego zagrożenia. Rodzice zaczęli uświadamiać sobie, że środowiska LGBT chcą dotrzeć do ich dzieci – podkreślał mec. Kwaśniewski.
IKEA
Wyrzucony z pracy w polskiej Ikei pan Tomasz zaprotestował przeciwko zmuszaniu pracowników sklepu do udziału w akcjach promujących ideologię LGBT. Bezpośrednim powodem jego zwolnienia był internetowy wpis, w którym argumentując swoje stanowisko, powoływał się na swoją wiarę oraz cytował fragmenty Starego i Nowego Testamentu.
– Łamanie praw pracowniczych jest przestępstwem. Cieszy, że prokuratura wysokiego szczebla objęła kontrolę nad tym postepowaniem. To pokazuje troskę o modelową sprawę dot. Praw pracowniczych. Wiemy doskonale, że niejednokrotnie te praw były łamane – podobne ataki na pracowników odbywały się w wielu zagranicznych korporacjach na terenie Polski. Tym razem pracownik wytrzymał presję i wystąpił przeciwko pracodawcy – co oznacza, że być może będziemy w stanie wytworzyć pewne modelowe rozwiązanie, które wymusi na pracodawcach poszanowanie uczuć i przekonań pracowników.
– Ruch LGBT jest wehikułem politycznym, to służy jako polityczne paliwo. Tak było w wielu krajach – mówił nam tłumaczył nam prezes Instytutu Prawnego Ordo Iuris.
W Niemczech spada tolerancja dla środowisk LGBT
– Przede wszystkim mamy do czynienia z agresywnymi działaniami i atakami osób LGBT, które eskalują swoje żądania wobec milczącej większości. Ofiarami tej radykalizacji padają osoby, które przejawiały zainteresowania swoją płcią, ale były tolerowane w społeczeństwie. To samo notujemy dziś w Polsce! Nie było jawnych aktów dyskryminacji dla osób homoseksualnych. Teraz radykalizacja ruchu LGBT doprowadza do polaryzacji i ofiarami tego padną właśnie osoby homoseksualne i my wszyscy – bo padnie pokój i ład społeczny - skwitował mec. Jerzy Kwaśniewski.