Jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdyni włoskiego okrętu "Caio Duilio" - Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku . Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.
W sobotę rano Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy Caio Duilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i krytycznej infrastruktury.
Obecność włoskiego okrętu to efekt moich rozmów z Guido Crosetto, włoskim ministrem obrony. Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku. https://t.co/Uya8WWjnv3
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) May 20, 2023
W kolejnym wpisie szef MON doprecyzował, że Włosi będą wzmacniać polską obronę przeciwlotniczą przez co najmniej pół roku. "Obecność włoskiego okrętu to efekt moich rozmów z Guido Crosetto, włoskim ministrem obrony. Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku" - powiedział Błaszczak, który przebywał w środę z wizytą w Rzymie.
Na Twitterze, do przybycia włoskiego okrętu, odniósł się też szef BBN Jacek Siewiera.
"Kilkadziesiąt godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienia, do portu w Gdyni wchodzi włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie: 48 wyrzutni rakiet i zdolności radiolokacyjne sięgające setek kilometrów" - napisał Siewiera.
Jak dodał, Włochy dołączają do sojuszników - USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec - współdziałając w obronie przestrzeni powietrznej RP.
Włoski okręt, który przypłynął do portu Marynarki Wojennej w Gdyni ma 153 metry długości i 20,3 szerokości. Niszczyciel jest uzbrojony w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30 (zasięg zwalczania - 30 i 120 km). Okręt posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.
Okręt wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Jednostce nadano imię rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej.
"Caio Duilio" osiąga prędkość 29 węzłów (ok. 54 km/h). Posiada lądowisko i hangar dla śmigłowca. Załoga jednostki liczy 230 osób.
Najnowsze
NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta
Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie
Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce
Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego