Ireneusz Kaczmarek o obronie terytorialnej: "Jest dobrze, mamy wsparcie z wielu stron, liczymy na poszerzenie działalności"
– To jest tradycja za czasów II RP, jeżeli wyznajemy te szlachetne wartości naszej cywilizacji łacińskiej, trzeba szanować autorytety wojenne i kultywować tę tradycję, więc zacząłem aktywizować młodzież w ćwiczeniach wojskowych o pro-obronnych – Ireneusz Kaczmarek, prezes Fundacji Obrony Terytorialnej o inicjatywie rozwijania i aktywizacji społecześtwa na rzecz obrony terytorialnej w programie Ewy Stankiewicz "Otwartym tekstem"
Na pytanie, skąd idea budowania i tworzenia ruchu obrony terytorialnej Ireneusz Kaczmarek odpowiedział słowami:
„To jest tradycja za czasów II RP, jeżeli wyznajemy te szlachetne wartości naszej cywilizacji łacińskiej, trzeba szanować autorytety wojenne i kultywować tę tradycję, więc zacząłem aktywizować młodzież w ćwiczeniach wojskowych o pro-obronnych.”
Osobiste zaangażowanie w obronność kraju pojawiło się, gdy w Radiu Maryja w „Rozmowach Niedokończonych” Kaczmarek usłyszał, jak mówi się na temat tych, którzy brali udział w wojnie i uznał, że dobrze by było podjąć ten temat i szkolić młodych ludzi w duchu męstwa takich ludzi jak gen. Nil.
Obrona terytorialna na dziś – jesteśmy przygotowani?
Wygląda to dobrze. Mówiąc od serca jestem zadowolony, że jesteśmy na tym etapie na jakim jesteśmy. Mamy wsparcie z wielu stron, też to wojskowe. 53.000 ludzi zaangażowanych to dobra liczba na początek. – stwierdza Kaczmarek
Jeżeli stworzymy system, dzięki któremu będziemy myśleć o wojskowości jako o Armii Krajowej za czasów wojny, będziemy mieli świadomość, że działamy w dobrym duchu. – dodaje.
A co z edukacją, przedstawianiem tematu obronności? Ireneusz Kaczmarek odniósł się to słabego programu edukacyjnego, w którym za mało miejsca i czasu na naukę tak prozaicznych spraw jak chociażby bezpieczeństwo w sieci:
„Program przysposobienia obronnego powinien działać od początku edukacji, a teraz czas na naukę bezpieczeństwa, również w sferze wirtualnej jest nauczany raz w tygodniu i to dopiero na etapie liceum, a w końcu to istotne byśmy wiedzieli, jak nie dać się okraść w sieci, jak nie stać się oszukanym, a to istotne kwestie. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że już mamy do czynienia z wojnami w różnych dziedzinach życia np. wojny ekonomiczne sterujące wartościami walut, tworzenie fałszywych spekulacji, wykorzystujących uczestników rynku. Rosja ma też dwie „cyber- armie”, które zajmują się wszelaką dezinformacją, więc jest przed czym się bronić.”
Współczesny patriotyzm jako nieodłączny element obrony terytorialnej i nie tylko
Gość Ewy Stankiewicz powiedział również o tym co jest bardzo ważne w głowach i sercach tych, którzy wspierają Polskę i jasno zaznaczył o jaką cechę chodzi:
Patriotyzm - ukochanie wartości, symboli, za którymi się kryje to za co chcemy oddać życie - cywilizacja. Bronimy cywilizacji. Nawet jak wyjedziemy poza teren Polski, to dalej możemy być patriotami, kultywować nasze tradycje. Cywilizacja łacińska jest ze względu na poznanie i eksplorację historii jest najbliższa prawdy, która powstała w dziejach Europy i świata. – podkreślił Ireneusz Kaczmarek.