Przejdź do treści

Ireneusz Kaczmarek o obronie terytorialnej: "Jest dobrze, mamy wsparcie z wielu stron, liczymy na poszerzenie działalności"

Źródło: Telewizja Republika

– To jest tradycja za czasów II RP, jeżeli wyznajemy te szlachetne wartości naszej cywilizacji łacińskiej, trzeba szanować autorytety wojenne i kultywować tę tradycję, więc zacząłem aktywizować młodzież w ćwiczeniach wojskowych o pro-obronnych – Ireneusz Kaczmarek, prezes Fundacji Obrony Terytorialnej o inicjatywie rozwijania i aktywizacji społecześtwa na rzecz obrony terytorialnej w programie Ewy Stankiewicz "Otwartym tekstem"

Na pytanie, skąd idea budowania i tworzenia ruchu obrony terytorialnej Ireneusz Kaczmarek odpowiedział słowami:

„To jest tradycja za czasów II RP, jeżeli wyznajemy te szlachetne wartości naszej cywilizacji łacińskiej, trzeba szanować autorytety wojenne i kultywować tę tradycję, więc zacząłem aktywizować młodzież w ćwiczeniach wojskowych o pro-obronnych.”

Osobiste zaangażowanie w obronność kraju pojawiło się, gdy w Radiu Maryja w „Rozmowach Niedokończonych” Kaczmarek usłyszał, jak mówi się na temat tych, którzy brali udział w wojnie i uznał, że dobrze by było podjąć ten temat i szkolić młodych ludzi w duchu męstwa takich ludzi jak gen. Nil.

Obrona terytorialna na dziś – jesteśmy przygotowani?

Wygląda to dobrze. Mówiąc od serca jestem zadowolony, że jesteśmy na tym etapie na jakim jesteśmy. Mamy wsparcie z wielu stron, też to wojskowe. 53.000 ludzi zaangażowanych to dobra liczba na początek. – stwierdza Kaczmarek

Jeżeli stworzymy system, dzięki któremu będziemy myśleć o wojskowości jako o Armii Krajowej za czasów wojny, będziemy mieli świadomość, że działamy w dobrym duchu. – dodaje.

A co z edukacją, przedstawianiem tematu obronności? Ireneusz Kaczmarek odniósł się to słabego programu edukacyjnego, w którym za mało miejsca i czasu na naukę tak prozaicznych spraw jak chociażby bezpieczeństwo w sieci:

„Program przysposobienia obronnego powinien działać od początku edukacji, a teraz czas na naukę bezpieczeństwa, również w sferze wirtualnej jest nauczany raz w tygodniu i to dopiero na etapie liceum, a w końcu to istotne byśmy wiedzieli, jak nie dać się okraść w sieci, jak nie stać się oszukanym, a to istotne kwestie. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że już mamy do czynienia z wojnami w różnych dziedzinach życia np. wojny ekonomiczne sterujące wartościami walut, tworzenie fałszywych spekulacji, wykorzystujących uczestników rynku. Rosja ma też dwie „cyber- armie”, które zajmują się wszelaką dezinformacją, więc jest przed czym się bronić.”

Współczesny patriotyzm jako nieodłączny element obrony terytorialnej i nie tylko

Gość Ewy Stankiewicz powiedział również o tym co jest bardzo ważne w głowach i sercach tych, którzy wspierają Polskę i jasno zaznaczył o jaką cechę chodzi:

Patriotyzm - ukochanie wartości, symboli, za którymi się kryje to za co chcemy oddać życie - cywilizacja. Bronimy cywilizacji. Nawet jak wyjedziemy poza teren Polski, to dalej możemy być patriotami, kultywować nasze tradycje. Cywilizacja łacińska jest ze względu na poznanie i eksplorację historii jest najbliższa prawdy, która powstała w dziejach Europy i świata. – podkreślił Ireneusz Kaczmarek.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

pieniądze

Drożyzna Tuska nie odpuszcza. W górę spożywka i energia, w dół... loty

Pogoda: Czwartek "na plusie". W nocy będzie jednak ślisko

Australian Open - Świątek w grze. Hurkacz poza turniejem

Ranking najpotężniejszych armii świata. Gdzie jest Polska?

Jakie jest ulubione narzędzie hejtu i cenzury u Tuska?

Niemcy sięgnęli po ostateczne rozwiązanie

Potężna luka w unijnych sankcjach. Rosja śmieje się w twarz UE

Skarb narodowy od czasów zwycięstwa Tuska

Lewica rządząca w Norwegii na dnie. Żelazna Erna idzie jak burza

Meksyk ma śmiały plan. Wszystko przez nową administrację USA

Szybki awans Świątek do trzeciej rundy. Hurkacz tymczasem odpadł

Kanada szykuje się na cła Trumpa. Wyłamała się Alberta

Jill Biden i Donald Trump ściągnęli uwagę wszystkich. Co szeptali

Przez pół roku była z Bradem Pittem. Tak przynajmniej myślała

Niewiarygodny wyczyn młodej Norweżki. Zrobiła to w 54 dni

Najnowsze

pieniądze

Drożyzna Tuska nie odpuszcza. W górę spożywka i energia, w dół... loty

Jakie jest ulubione narzędzie hejtu i cenzury u Tuska?

Niemcy sięgnęli po ostateczne rozwiązanie

Potężna luka w unijnych sankcjach. Rosja śmieje się w twarz UE

Skarb narodowy od czasów zwycięstwa Tuska

Pogoda: Czwartek "na plusie". W nocy będzie jednak ślisko

Australian Open - Świątek w grze. Hurkacz poza turniejem

Ranking najpotężniejszych armii świata. Gdzie jest Polska?